Menu

Oblicza miłości - patronat medialny

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Oblicza miłości. Przeszłość – Teraźniejszość
– Perspektywy”.

Lublin, 13.05.2017 r.

Organizator: Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL

Miłość, będąca szczególnym uczuciem, od początku historii i kultury ludzkiej manifestuje się w wielu dziedzinach życia społecznego. Stanowi jego kluczowy element, ponieważ definiuje sposób, w jaki jednostka egzystuje w rzeczywistości. Wielokrotnie przywoływane pojęcie miłości stało się, według C.G. Junga, wspólnym wzorcem reagowania i postrzegania świata.

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Oblicza miłości. Przeszłość – Teraźniejszość – Perspektywy” to wyjątkowe wydarzenie, którego głównym celem jest integracja środowiska naukowego, ale przede wszystkim wnikliwa, akademicka dyskusja, dotycząca tego prymarnego dla szeroko pojętej kultury zagadnienia jakim jest miłość. Przedstawiciele takich dziedzin nauki jak: antropologia, socjologia, filozofia, literaturoznawstwo czy historia podejmą próbę krytycznego oglądu tego tematu, aby dokonać redefinicji pojęcia miłości w duchu nowoczesnych metodologii.

Miłość od wielu lat jest przedmiotem badań i sporów naukowców reprezentujących rozmaite dziedziny nauk humanistycznych i społecznych. Wchodzi w obszar szeroko pojętej sztuki: muzycznej, filmowej czy plastycznej. Na przestrzeni dziejów termin „miłość” ulegał licznym modyfikacjom. Zmieniał się także stosunek badaczy do miłości: od adoracji i apoteozy do zagorzałej krytyki. Miłość bowiem była asumptem do działania, źródłem euforii i wszelkiego szczęścia bądź przyczyną nienawiści, konfliktów lub strapienia. Miała również znamienny wpływ na twórców w wielu zakresach sztuki, konstytuując się między innymi jako literacki topos. Dość powiedzieć, iż jedne z najsłynniejszych dzieł Adama Mickiewicza i, szerzej pojmując, romantyków polskich, związane są z charakterystycznym dla tamtej epoki sposobem rozumienia miłości.

Problematyka miłości nieprzerwanie wywiera wpływ na naszą codzienność, buduje różne relacje międzyludzkie i kształtuje postawy. Podczas Konferencji pracownicy naukowi, doktoranci, studenci oraz pasjonaci nauk humanistycznych i społecznych będą mieli okazję wymienić się wiedzą, doświadczeniem, a także nakreślić nowe płaszczyzny badawcze związane z historycznym, filozoficznym, społecznym, kulturowym oraz antropologicznym wymiarem omawianego zagadnienia.

Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość wysłuchania wykładów zaproszonych gości i innych uczestników wydarzenia, a ponadto wygłoszenia własnego wystąpienia ustnego oraz wydania rozdziału w monografii naukowej. Aby wziąć udział w konferencji należy zarejestrować się drogą elektroniczną poprzez formularz dostępny na stronie internetowej wydarzenia do 13 kwietnia 2017 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://www.konferencja-obliczamilosci.pl/

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku