Oddychaj głęboko
- Szczegóły
- Utworzono: 03 czerwca 2013
- Barbara Urbaniak
Czy w życiu codziennym mamy świadomość tego, w jakim stopniu na nasze życie wpływa sposób naszego oddychania? Zajęci własnymi sprawami, w pędzie życia zazwyczaj w ogóle nie zwracamy na to uwagi. Tymczasem, jak dowodzą badania, korzyści płynące ze świadomego oddychania są na tyle kuszące, by dokładniej przyjrzeć się temu procesowi i wzbudzić w sobie jego świadomość w codziennym życiu.
Oddychanie jest podstawową funkcja organizmu ludzkiego. Jego zadaniem jest dostarczenie tlenu do komórek ciała ludzkiego, reguluje przemianę materii, a także wpływa na sposób mówienia, myślenia i poruszania się.
Gdy przychodzimy na ten świat, jako noworodki zostajemy obdarzeni zdolnością swobodnego i pełnego oddechu. Niestety, wraz z wiekiem, tempem życia i nadmiarem informacji docierających z zewnątrz zdolność tę zatracamy i spłycamy oddech, co dzieje się poza naszą kontrolą. Może być to efekt niewłaściwej postawy ciała oraz stresu. Spłycenie oddechu jest charakterystyczne w sytuacjach strachu, kiedy pojawia się reakcja „walcz albo uciekaj”, jednak badania dowodzą, że dłuższe okresy płytkiego oddychania mogą doprowadzić do chronicznego niepokoju oraz nasilać różne dolegliwości np. migreny, bóle pleców, problemy z ciśnieniem krwi.
Świadomość oddechu polega po prostu na byciu świadomym procesu własnego oddechu i jego właściwości. Odmienną kwestią natomiast jest świadome oddychanie, które podlega kontroli i zazwyczaj służy jakiemuś celowi. Nieocenioną korzyścią płynącą ze świadomości oddechu jest koncentracja, dzięki niej nasz umysł jest skupiony i nie udaje się ulubioną rozrywkę, czyli powrót do przeszłych wydarzeń lub snucie wizji przyszłości. Świadomość oddechu przywodzi nas do teraźniejszości, do chwili obecnej, co pozwala łatwiej i szybciej rozwiązywać problemy oraz korzystać z życia pełniej w danej chwili. Wyćwiczenie w sobie umiejętności świadomego oddychania niesie ze sobą ogromna korzyść, jaką jest uświadomienie sobie własnego ciała oraz emocji, co z kolei daje szansę na uporanie się z nimi i daje moc zapanowania nad wewnętrznymi dialogami. Skupienie się na teraźniejszości, które jest możliwe dzięki oddychaniu, może odmienić nasze życie. Czysty i wyciszony umysł to potężne narzędzie, które – dobrze wykorzystane – daje szansę na stworzenie sobie lepszej przyszłości.
Istotna rolę w opanowaniu sztuki prawidłowego oddychania odgrywa niedoceniony mięsień znajdujący się w środkowej górnej części brzucha, czyli przepona. Skupienie uwagi na unoszeniu się i opadaniu brzucha jest sposobem na użycie tego mięśnia i przewrócenie rozbieganego umysłu do chwili obecnej, jak również pozytywnie wpływa na pracę serca, poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego oraz łagodzi samopoczucie.
Jak zatem widać, oddech ma bezpośredni wpływ na wiele sfer naszego życia. Może oddziaływać na zdrowie fizyczne i proces zdrowienia; wspomaga pamięć i przytomność umysłu; pozwala lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami i bezproduktywnym myśleniem; oraz może stanowić obfite źródło energii pozwalającej na prowadzenie wydajniejszego życia.
Źródło: Al Lee, Don Campbell „Oddychanie doskonałe”, Świat Książki, Warszawa 2010 r.
Komentarze