Z pozytywnymi emocjami na spotkanie zdrowiu
- Szczegóły
- Utworzono: 06 czerwca 2013
- Marta Obojska
Badania dowodzą, że dla utrzymania zdrowia fizycznego niezbędnym jest doświadczanie pozytywnych emocji. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku ludzi, których dobre zdrowie ulega zachwianiu. Nawet w przypadku braku zaspokojenia podstawowych potrzeb takich jak schronienie czy jedzenie, to właśnie pozytywne emocje są w stanie podnieść jego jakość. Zależność ta działa również w drugą stronę, negatywne emocje stanowią dobry predyktor gorszego zdrowia.
Każdy z nas doświadczył kiedyś spirali negatywnych emocji , które poprowadziły nas do destrukcyjnych zachowań, niszczyły nasze zdrowie, zaś relacje pozostawiały w strzępach. Czy nie byłoby miło, gdyby istniał pozytywny, podnoszący na duchu odpowiednik takiego łańcucha zachowań?
Najnowsze badania opublikowane w Psychological Science sugerują, że taki ekwiwalent istnieje. Psycholog Bethany Kok z Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences wraz zespołem postawili hipotezę mówiącą o tym, że istnieje dynamiczna spirala pnąca się w górę, która stale wzmacnia więź pomiędzy pozytywnymi emocjami, a zdrowiem fizycznym. Pośredniczy ona również w postrzeganiu pozytywnych relacji społecznych. Ponieważ ludzie z wyższym wynikiem nerwu błędnego potafią w lepszym stopniu kontrolować emocje, naukowcy spodziewali się, że założenie to może działać również w drugą stronę, tzn. ludzie doświadczający pozytywnych emocji będą mieć podwyższony wynik nerwu błędnego. W rezultacie polepszeniu ulegnie również percepcja pozytywnych powiązań społecznościowych. Zebrane przez naukowców informacje wykazały, iż pozytywne emocje wzbudzane poprzez praktykę medytacyjną, prowadziły do polepszenia uczuciowej więzi z innymi. Te zaś miały oddźwięk w postaci licznych korzyści dla zdrowia.
Kok wraz z zespołem zaplanowali dziewięciotygodniowy eksperyment, w którym przebadali 65 osób będących członkami personelu University of North Carolina. Dwie trzecie uczestników stanowiły kobiety, a ich średni wiek wynosił 37,5. Naukowcy zaczęli analizować dane dotyczące bicie serca każdego uczestnika, aż do uzyskania bazowego pomiaru nerwu błędnego, który pomaga w regulacji rytmu serca i stanowi wskaźnik zdrowia fizycznego. Badanie pozwoliło więc dostrzec poziom aktywności w kluczowej części systemu nerwowego – tego, który reguluje wewnętrzne organy i reaguje na stres. W ciągu następnych 61 dni, badani wypełniali raporty, w których zamieszczone zostały dane o tym, w jakim stopniu odczuwali oni 20 z podanych emocji, poczynając od miłości i spokoju, na pogardzie i obrzydzeniu kończąc. Ponadto dokonywali oni oceny trzech interakcji społecznych, które w danym dniu zajęły im najwięcej czasu. Ocena podyktowana była stopniem bliskości relacji z drugą osobą, w której znaleźli się badani.
Podczas całego okresu trwania eksperymentu, połowa uczestników wzięła udział w szesciotygodniowej sesji opartej na miłującej dobroć medytacji, skoncentrowanej na rozwoju uczuć: miłości, współczucia i życzliwości wobec siebie i innych. Podczas sesji zachęcano do regularnej medytacji oraz pokazywano, jak medytacja może dopomóc w zwalczaniu codziennego stresu. Na zakończenie eksperymentu ponownie wykonano badania nerwu błędnego.
Zebrane odczyty oraz wyniki raportów prowadzonych przez badanych, dostarczyły dowodów na istnienie pozytywnej spirali (pnącej się w górę). Badania wykazały, iż uczestnicy którzy zgłosili wzrost pozytywnych emocji, byli również przypisani do grupy medytacyjnej oraz deklarowali zwiększenie więzi społecznych. To zaś pozytywnie przełożyło się na funkcjonowanie organizmu, które mierzone było za pomocą nerwu błędnego. Zgodnie z prowadzonymi wcześniej spekulacjami,w grupie eksperymentalnej, w przeciwieństwie do grupy kontrolnej rzeczywiście zanotowano wyższe jego wyniki.
Jest to kolejny dowód na to, iż człowiek jest istotą społeczną. Łatwość wchodzenia w relacje, ma zaś wpływ na jego zdrowie fizyczne. Wydaje się, że relacje społeczne dla naszego organizmu stają się więc składnikiem odżywczym, którego potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania.
Kok, B. E. (2013). How Positive Emotions Build Physical Health. Perceived Positive Social Connections Account for the Upward Spiral Between Positive Emotions and Vagal Tone. Psychological Science