Stres może wpływać na geny potomstwa
- Szczegóły
- Utworzono: 30 lipca 2013
- Marta Obojska
Czy zastanawialiście się kiedyś, czy wasze zachowania, doświadczenia, nałogi mogą mieć wpływ na przyszłe pokolenia? Czy wasze stresy będą oddziaływać na wasze dzieci? Czy również one będą chciały zapalić papierosa?
Niedawne badania naukowców z University of Cambridge wskazują na fakt, że w przebiegu procesu dziedziczenia epigenetycznego, efekt ten, choć rzadki, jest możliwy. Geny chwilowo stłumione przez stres mogą być nieaktywne także w komórkach jajowych i plemnikach, co przenosi efekt na kolejną generację.
Badania opublikowane w styczniowym numerze czasopisma Science pokazują, że przez przekazywane potomstwu geny udostępniane są również doświadczenia rodziców. Przeprowadzając badania na myszach, naukowcy odkryli, że istnieje wpływ genów na czynniki środowiskowe, takie jak: palenie, dieta, stresujące dzieciństwo czy choroby psychiczne.W przypadku odnotowania incydentu głodowania u rodziców jego skutki zdrowotne były obserwowalne jeszcze u ich dzieci oraz wnuków. Wbrew dotychczasowym przekonaniom części genetyków, zespół pod kierunkiem Jamiego Hacketta udowodnił, że przez procesy zwane dziedziczeniem epigenetycznym powyższe zachowania mogą być przekazane przyszłym pokoleniom.
Epigenetyka to system, który włącza i wyłącza nasze geny. Geny mogą być wyłączane dzięki chemicznej modyfikacji DNA w procesie zwanym metylacją. Enzymy reagują na czynniki środowiskowe, oznaczając geny grupami metylowymi, które wstrzymują ich działanie.Naukowcy z Cambridge przeprowadzili dokładne badania DNA w mysich komórkach jajowych i plemnikach. Poprzez izolację DNA z pierwotnych komórek płciowych myszy w różnych fazach rozwoju badali występowanie metylowanych genów.
Wcześniejsze przypuszczenia, że metylacja jest usuwana w procesie powstawania plemników i komórek jajowych została częściowo podważona. Uprzednio uważano, że gdyby nawet pozostały jakieś jej ślady, zostałyby usunięte po zapłodnieniu. W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że niewielka liczba genów zachowała metylację – było ich średnio 233 na 25 000 badanych komórek.
Hackett zamierza powtórzyć badania na komórkach ludzkichi dokładniej wyjaśnić powyższe zjawisko.
Zrozumienie działania mechanizmu resetowania epigenetycznego może w przyszłości zostać wykorzystane przy leczeniu osób dorosłych, u których stwierdzono nagromadzenie nieprawidłowych markerów epigenetycznych, jak to się ma w przypadku nowotworów lub przy odmładzaniu wieku komórek.
Germline DNA Demethylation Dynamics and Imprint Erasure Through 5-Hydroxymethylcytosine, Jamie A. Hackett, Science 25 January 2013