Sojusznik... Rodzina
- Szczegóły
- Utworzono: 12 grudnia 2013
- Kamila Pasek
Waleczni, odważni, męscy, patrioci...tak często charakteryzujemy żołnierzy. Jednak ich życie po powrocie z misji dalekie jest od pasma sukcesów, weterani wojenni bowiem często zmagają się z zespołem stresu pourazowego.
Kiedy żołnierz wraca z misji, w oczach swoich bliskich widzi podziw, dumę i szacunek. Wszyscy cieszą się, że przeżył, że wrócił w jednym kawałku. Niejednokrotnie po powrocie młody człowiek staje się bohaterem. Dlatego często członkom rodzin tak trudno pojąć, dlaczego osoba, która dotąd doskonale radziła sobie w życiu, ma trudności z adaptacją, ucieka w alkohol lub narkotyki. Mimo że działania wojenne oszczędziły życie i ciało żołnierza, to zostawiły trwałe ślady wewnątrz jego duszy. To, czego doświadczają żołnierze w czasie działań wojennych, siłą wdziera się do umysłu, powracając w postaci depresji, nerwicy czy koszmarów. Weteranów wojennych dotyka zespół stresu pourazowego(PTSD: post traumatic stresss disorder), walka z tym wrogiem może okazać się skuteczna, jednak odbywać się powinna już dzięki innym działaniom i przy wsparciu zupełnie innych sojuszników...
Rodzina, jako podstawowa komórka społeczna, jest źródłem nieocenionego wsparcia, zwłaszcza gdy w życiu jednostki nie dzieje się za dobrze. Jak pokazują liczne badania, czynnik rodzinny odgrywa bardzo istotną rolę w leczeniu osób, u których została zdiagnozowana choroba psychiczna (serious mental illness, SMI). Otóż okazuje się, że aż 40-65% chorych mieszka i żyje na co dzień w rodzinnym gronie, dlatego tak ważne jest, by wraz z leczeniem farmaceutycznym podążała edukacja krewnych. Badania pokazują, iż edukacja rodzin zmniejsza odsetek nawrotów choroby, sprzyja rekonwalescencji, zmniejszając potrzeby związane z hospitalizacją. Jednak, co ważniejsze, edukacja rodzin w pozytywny sposób wpływa na ich funkcjonowanie, zmniejszając odczuwalny poziom stresu.
Dotychczasowe działania ośrodków oferujących pomoc i wsparcie skupiały się głównie na edukacji rodzin osób dotkniętych schizofrenią. Nowy nurt badań skierowany jest ku zaburzeniu PTSD , które dotyka między innymi weteranów wojennych. Badacze z Medycznego Centrum w Oklahomie zaproponowali nowatorskie podejście w leczeniu stresu pourazowego, jest nim The REACH Program, którego celem jest niesienie pomocy i edukacja rodzin weteranów wojennych, dotkniętych PTSD. SAFE Program, wspierający dotąd rodziny weteranów wojennych, realizowany był przez blisko 10 lat; jego nieocenione rezultaty, a także potrzeba udoskonaleń, zmotywowały Michella D. Shermana oraz Kristen Sorocco, do dalszej pracy nad intensyfikacją programu wsparcia, tym razem adresowanego nie tylko do rodzin, ale i samych weteranów wojennych. Zdaniem autorów programu, dwutorowe podejście do problemu, może przyczynić się do lepszego zrozumienia potrzeb weteranów przez ich rodziny, a tym samym przyspieszyć proces adaptacji.
Mimo że program realizowany jest od niedawna, to już można stwierdzić, iż autorzy nie pomylili się. Program realizowany był zarówno indywidualnie, jak i w większych grupach. Zaproponowane zmiany w częstości oraz jakości spotkań znacząco wpłynęły na czas programu, skracając go z dwóch lat do sześciu miesięcy. Co ważniejsze, program spotkał się także z pozytywnym odbiorem samych zainteresowanych, zwiększając satysfakcję osób dotkniętych PTSD oraz ich rodzin z oferowanego wsparcia terapeutyczno-edukacyjnego.
Opisany powyżej Reach Program i jego pochodne nadal oferowany jest stosunkowo rzadko, jednak prowadzone badania i analizy zwiększają świadomość społeczeństwa dotyczącą potrzeby wspierania weteranów wojennych oraz ich rodzin w procesie adaptacji.
Więcej: Sherman, M., D., Sorocco, K., Fisher, E., P., McFarlane, W., R. (2011). Adapting the Multifamily Group Model to the Veterans Affairs System: The REACH Program. Couple and Family Psychology Research and Practice, vol. 1(S). 74-84.