Menu

Miłość, małżeństwo i rozwód – nieuchronna seria?

Małżeństwo; dla niektórych zwieńczenie gorącego uczucia, dla innych gwarancja stabilności i bezpieczeństwa. Od tysięcy lat ludzie przysięgają sobie przed bogiem, urzędnikiem czy najbliższymi dozgonną miłość i wierność, od tysięcy lat też się rozwodzą! Najczęściej po czterech latach trwania związku...

 „All you need is love!”

Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, jednak jak pokazują analizy danych, miłość nie jest gwarantem stabilnego związku i nierzadko nie chroni przed jego rozpadem.

Helen Fisher wskazuje, iż rozwody są zjawiskiem występującym w wielu kulturach, także wśród kultur pierwotnych.  Jak zauważa antropolożka, autonomia kobiet wiąże się z wyższym wskaźnikiem rozwodów w danej kulturze. Bowiem kobieta posiadająca umiejętności pozwalające na zdobycie pożywienia czy też niezbędnych zasobów, w tym finansowych, nie jest uzależniona od woli mężczyzny, rozstanie nie wiąże się więc dla niej ze znacznymi konsekwencjami i nie utrudnia przetrwania. W tym aspekcie możemy mówić o wielkich zmianach, jakie przyniosła za sobą rewolucja przemysłowa; od czasu jej wybuchu kobieta zaczęła pełnić nową, obok gospodyni domowej, rolę – stała się pracownikiem. Pozwoliło jej to na zdobycie zasobów oraz uniezależnienie się od małżonka.

Zupełną nieprawidłowością byłoby jednak uznanie, iż jedynie emancypacja kobiet odpowiada za wskaźnik rozwodów. Jak się bowiem okazuje, małżeństwa na całym świecie rozpadają się według pewnego wzorca, wspólnego dla różnych kultur. Dotąd uważano, że ludzie najczęściej rozwodzą się w siódmym roku trwania związku,  Helen Fisher wskazuje na nowy sposób analizy danych, ustalając tym samym rok czwarty trwania małżeństwa rokiem krytycznym. Wyjątek stanowią Amerykanie, którzy rozwodzą się znacznie szybciej, bo już w drugim lub trzecim roku trwania związku formalnego. Bohannan przyczyny takiego stanu rzeczy upatruje w powodach zawierania związków małżeńskich przez społeczeństwo amerykańskie – chęci wzmocnienia wewnętrznego ukrytego Ja, manifestujące się chęcią zawarcia związku małżeńskiego z osobą zupełnie różną od siebie, np. urzędnik i sex bomba. Jak szybko mija chemia zakochania, tak szybko kończy się tego typu małżeństwo. Dalsze analizy dostarczają danych, iż częściej rozwodzą się ludzie młodzi w sile wieku i w szczytowym okresie rozrodczym. Fisher zauważa także, że chociaż rzadziej obserwuje się rozwody wśród par posiadających liczne potomstwo, o tyle dzieci przed rozwodem nie chronią.

Rozwód nie powstrzymuje jednak ludzi przed podejmowaniem kolejnych prób budowania satysfakcjonującego związku. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej wskazują, że w sumie 80% amerykańskich rozwodników i 75% rozwódek ponownie staje na ślubnym kobiercu już po trzech latach od rozwodu.

Co może spajać ludzi bardziej niż samo uczucie i chronić przed rozstaniem?

Fisher, cytując Margaret Mead, wskazuje, iż w każdej społeczności trwałość małżeństwa wzrasta, kiedy istnieje silna presja społeczna nakazująca zachowanie związku. Z badań wynika ponadto, że małżeństwa trwałe to małżeństwa dojrzałych osób, bardzo w sobie zakochanych, pochodzących z podobnych rodzin i wyznających podobne wartości. Różnice intrygują, natomiast podobieństwa nie tylko się przyciągają, ale stanowią także o trwałości relacji. Podobne nawyki, to samo grono znajomych i przyjaciół czy dopasowanie charakterów, w tym ugodowość, sprzyjają trwałości relacji pomiędzy dwojgiem ludzi.

 „Człowiek, wieczny optymista, pełen niepokoju, dopóki młody, i powoli statkujący się wraz z upływem lat (…) dekada po dekadzie, stulecie po stuleciu ludzie odgrywają ten sam dramat wzajemnych związków: starają się sobie zaimponować, flirtują, uwodzą się nawzajem, razem zamieszkują, potem pojawiają się dzieci i romanse pozamałżeńskie, i rozwody...jednak ożywiani nieustanna nadzieją rozwodnicy próbują raz jeszcze.”

Helen Fisher, 1994

 Więcej: Fisher, H. (1994). Anatomia Miłości. Warszawa: Dom Wydawniczy Rebis Sp. z o.o.

Kamila Pasek
Autor: Kamila Pasek
Redaktor informacyjna
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, bloger. W kręgu jej zainteresowań naukowych związanych z psychologią znajduje się seksualność człowieka, psychologia społeczna, psychologia pracy oraz psychologia motywacji, zaś swoimi zainteresowaniami pozanaukowymi dzieli się na blogu: http://spryciara.crazylife.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku