Menu

Podatek od zaburzeń psychicznych?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sięga do portfeli Polaków. ZUS chce zwiększyć składkę zdrowotną od osób, które posiadają jakiekolwiek stwierdzone medycznie nawyki oraz zaburzenia psychiczne.

Na początku tygodnia media obiegła informacja o pomyśle zwiększenia składki zdrowotnej dla palaczy. Wynika to z tego, że palacze są znacznie bardziej narażeni na poważne choroby i to państwo będzie podejmowało się procesu ich leczenia. Wobec czego palacz powinien więcej płacić, za taką ewentualność. Od razu podniosły się głosy, że podobnie powinni zostać potraktowani nadużywający alkoholu. Okazuje się, że plany są znacznie bardziej zaawansowane.

Kilku reporterom udało się dotrzeć do projektów ustawy, która nie tylko podniesie składki zdrowotne u palaczy lub osób nadużywających alkoholu, ale także u osób, które przejawiają wszelkie niezdrowe nawyki oraz...zwiększoną podatność na choroby psychiczne. W praktyce oznaczałoby to, że jeżeli psycholog, wskazany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zdiagnozuje u nas zaburzenie psychiczne lub podatność na takowe, wówczas możemy zostać my sami a w praktyce najczęściej nasz pracodawca zostanie obciążony dodatkową składką zdrowotną w wysokości nawet 250 zł. Środki te przyczynią się do zapewnienia nam odpowiedniej opieki zdrowotnej, kiedy dojdzie do powikłań lub nawrotów stwierdzonej choroby. Pomoże także załatać obecny deficyt budżetowy.

Sama ustawa ma także plusy dla środowiska psychologów. W sposób wydatny zwiększona zostanie liczba etatów dla psychologów orzekających, których zadaniem będzie diagnozowanie zaburzeń dla ZUSu. Niestety ze względu na brak ustawy o zawodzie, istnieje ryzyko, że orzekający będzie stosował wątpliwe narzędzia diagnostyczne jak np. testy projekcyjne lub analizy snów.

-W praktyce może dojść do orzeczenia choroby dlatego, że w zwykłej plamie, ktoś zobaczy nietoperza, który zdaniem niekompetentnego psychologa będzie oznaczał dysocjacyjne zaburzenie osobowości – mówi dr Tomasz Witkowski, założyciel Klubu Sceptyków Polskich, które w lutym 2012 roku przeprowadziło akcję protestacyjną pt. „Psychologia to nauka nie czary”, potępiająca stosowanie testów projekcyjnych w diagnozie, jako wysoce nienaukowych. Polski Portal Psychologii Społecznej patronował i wspierał akcję.

Komentarze  

psychiczny
# psychiczny 2014-04-01 11:09
No to teraz ludzi z problemami wiazacy ledwo koneicd z koncem stana przed wyborem: miec co do gara wlozyc i miec problemy psychiczne lub miec zalagodzone problemy psychiczne i glodowac. Po prostu swietnie
Odpowiedz
ewa
# ewa 2014-04-01 12:54
ktos kto wpadl na pomysl wiekszej stawki do zus musi byc chory psychicznie.Prz eciez to wiaze sie z dyskryminacja na rynku pracy, jak mozna miec takie chore pomysły, kto rządzi na tej gorze? na pewno nikt mądry!
Odpowiedz
Janusz
# Janusz 2014-04-01 13:23
Jak najbardziej jest uzasadnione podwyższenie ubezpieczenia dla chorych psychiczne, dla wszystkich chorych, notorycznie się leczących, palących papierosy, alkoholików, itd, aby doprowadzić męty społeczne do zdrowia, gdyż za nich płacą ludzie zdrowi.
Odpowiedz
Piotr
# Piotr 2014-04-01 13:32
Prima Aprilis ;)
Odpowiedz
Paweł
# Paweł 2014-04-05 22:10
Kiepski żart :/
Odpowiedz
Izabela
# Izabela 2014-04-06 18:18
Co za chory pomysł ! Na podstawie chorych , nienaukowych testów projekcyjnych podwyższanie składki zdrowotnej po to tylko , żeby psycholodzy mieli pracę ? Zlikwidować wszelkie przywileje .
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku