Zanim zasnę
- Szczegóły
- Utworzono: 09 października 2014
- Victoria Chyczewska
Nazywam się Christine Lucas. Gdy śpię, mój umysł wymazuje wszystko, co mnie dotąd spotkało.
Wciąż grany w kinach thriller „Zanim zasnę” prezentuje dramatyczny los kobiety zmagającej się z amnezją dysocjacyjną. Christine, grana przez Nicole Kidman, codziennie budzi się, nie pamiętając, kim jest, i nie potrafiąc przypomnieć sobie żadnych faktów z przeszłości. Próbuje odbudować wspomnienia przy pomocy dziennika wideo. Od niektórych wspomnień może zależeć jej życie.
Amnezja dysocjacyjna (psychogenna) to stan, w którym nagły zanik pamięci spowodowany jest silnym urazem psychicznym. Występuje po zdarzeniu traumatycznym. Według jednej z teorii amnezja psychogenna to luki w pamięci, mające na celu ochronę ofiary przed uświadomieniem sobie zbyt trudnych do przyjęcia treści.
Można wyróżnić amnezję całkowitą (zgeneralizowaną), gdy następuje utrata pamięci co do własnej tożsamości, oraz amnezję częściową (występkową), gdy niepamięci podlegają zdarzenia związane z konkretnym tematem. W czasie amnezji całkowitej czasami pojawia się zjawisko fugi. W trakcie fugi osoba nie tylko nie pamięta, ale również oddala się od środowiska, często częściowo lub całkowicie przyjmując nową tożsamość. Jednostka wydaje się normalna, ale prezentuje nowy styl życia.
Amnezję psychogenną można również podzielić na amnezję zlokalizowaną, selektywną, całościową i ciągłą. Osoba cierpiąca na amnezję zlokalizowaną nie pamięta niczego z danego okresu, zwykle pierwszych kilku godzin po traumatycznym wydarzeniu. Chorujący na amnezję selektywną zapominają więcej niż pewne wybrane wydarzenia z danego okresu. Amnezja całościowa to niepamięć historii swojego życia. Amnezja ciągła polega na pamiętaniu tylko konkretnego wydarzenia z przeszłości. Ostatnie dwa rodzaje występują niezwykle rzadko.
Czy z amnezji psychogennej można wyjść? Niewiele jest na ten temat materiałów. W przypadku utraty pamięci z powodu traumatycznego wydarzenia konieczna jest terapia psychologiczna. Działaniem, które dodatkowo może poprawić funkcjonowanie mózgu, jest rehabilitacja umysłowa, utrwalająca zdolności zapamiętywania i zapobiegająca zapominaniu poszczególnych faktów. Według treści filmu „Zanim zasnę” skuteczne okazało się prowadzenie dziennika i zaczynanie każdego dnia od zapoznania się z historią swojego życia, poszerzanie jej. Niejedni by powiedzieli, że czasami lepiej nie pamiętać. W kontekście tego filmu niepamięć mogła mieć opłakane skutki.