Menu

Wpływ samooceny na związek

Jak stworzyć stabilny i satysfakcjonujący związek? Dlaczego jednym się to udaje, a innym nie?

Potrzeba znalezienia odpowiedzi na te pytania i różnorodność doświadczeń skłania ludzi do tworzenia prywatnych teorii wyjaśniających. Jednak chęć uzyskania bardziej obiektywnych i trafnych odpowiedzi uczyniła z tych pytań przedmiot rozległych badań naukowych.

Dlaczego to tak ważne zagadnienie? Bycie w satysfakcjonujących i bliskich relacjach partnerskich wpływa korzystnie na szeroko pojęty dobrostan psychiczny. Samo zaś zadowolenie z wzajemnych relacji jest czynnikiem, na podstawie którego można przewidzieć trwałość związku. O to nam przecież chodzi – o stworzenie stabilnych i zadowalających obie strony związków.

Co wpływa na poziom zadowolenia z wzajemnych relacji?

Na satysfakcję ze związku ma wpływ wiele czynników, a samo poczucie satysfakcji jest zmienne w czasie. Niektóre z badań dowodzą, że wykres obrazujący poziom satysfakcji w związku ma kształt litery U. Co oznacza, że w pierwszych latach mamy do czynienia ze spadkiem zadowolenia z wzajemnych relacji. Niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego tak się dzieje.

Na jakość relacji ma wpływ wiele czynników, w tym potencjał, który partner wnosi do związku w postaci cech osobowości. Jedną z cech, która ma istotny wpływ na kształtowanie się poziomu satysfakcji w związku, jest samoocena, określana również jako poczucie własnej wartości.

Jaka jest zależność między samooceną a satysfakcją w związku?

Aby ustalić tę zależność, przeprowadzono wieloletnie badania naukowe. Na przestrzeni kilkunastu lat kilkukrotnie oceniano poziom samooceny i satysfakcji ze związku u kilku tysięcy par, które wzięły udział w badaniu.

Wyniki dostarczają kilku ciekawych wniosków.

Otóż okazuje się, że początkowy poziom samooceny pozwala przewidzieć poziom satysfakcji w związku. Zależność między tymi czynnikami ma charakter dodatni.

Zmiany w samoocenie każdego z partnerów na przestrzeni lat miały wpływ na odczuwany poziom satysfakcji. Konkretnie wzrost indywidualnej samooceny któregoś z partnerów był zwiastunem poprawy satysfakcji z wzajemnych relacji. Analogicznie spadek indywidualnej samooceny miał wpływ na spadek odczuwanego poziomu zadowolenia u obu partnerów.

Te wyniki nie były zależne od płci, wieku, długości związku i statusu materialnego. Nie ma zatem znaczenia, który z partnerów (kobieta czy mężczyzna) ma wyższy poziom samooceny.

Warto podkreślić kierunek zależności między samooceną a satysfakcją.

W powszechniej opinii stabilne i satysfakcjonujące związki są źródłem dobrej samooceny. Tymczasem badania pokazują, że to samoocena i poczucie własnej wartości są predykatorem udanych relacji w związku.

Ciekawym odkryciem był fakt, że samo podobieństwo w zakresie poziomu poczucia własnej wartości między małżonkami nie ma przełożenia na wzrost poziomu zadowolenia. Dla satysfakcji odczuwanej z wzajemnych relacji nie ma zatem znaczenia to, czy partnerzy mają tak samo wysoką lub niską samoocenę, czy też różnią się między sobą w tym zakresie.

Praca nad poprawą własnej samooceny może zatem zwiększyć nasz poziom odczuwanej satysfakcji. Jeśli właściwa samoocena oznacza postrzeganie siebie w ogólnie dobrych i pozytywnych kategoriach, to taka zależność wydaje się logiczna. Warto podkreślić, że indywidualny wzrost lub spadek poczucia własnej wartości u jednego z partnerów powoduje odpowiednio wzrost lub spadek satysfakcji odczuwanej przez drugiego partnera. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy jego samoocena nie ulega zmianie.

Praca nad sobą, w tym przypadku nad własną samooceną, może przysporzyć nie tylko indywidualnych korzyści, ale pozytywnie wpłynąć na całokształt relacji w związku. To kolejny dowód na to, że zmiany w związku, jeśli są konieczne, niejednokrotnie należy zacząć od siebie.

Uniwersalny i kompletny przepis na udany związek nie istnieje. Zapewne też nigdy nie powstanie. Jednak obiektywne informacje na temat tego, jak poszczególne czynniki, w tym poczucie własnej wartości, wpływają na związek, znacznie ułatwiają proces świadomego budowania pożądanych relacji.

Literatura:

  • Erol, Ruth Yasemin; Orth, Ulrich. Development of self-esteem and relationship satisfaction in couples: Two longitudinal studies. Developmental Psychology, Vol 50(9), Sep 2014, 2291-2303.
  • Helen Bee (2004). Psychologia rozwoju człowieka. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań
Agnieszka Kręblewska
Autor: Agnieszka KręblewskaStrona www: http://www.agnieszkakreblewska.pl
Redaktor informacyjna
Trener i autorka bloga poświęconego tematyce motywacji i rozwoju osobistego. Ukończyła administrację na Uniwersytecie Śląskim, zarządzanie zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz szkołę trenerów Wszechnicy UJ. Obecnie studiuje psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Komentarze  

Marek
# Marek 2015-07-27 16:17
Liliana -- TAK.

życie to jedna chwila .... :) i jest najważniejsze
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku