Menu

Mit kobiet w depresji

Najnowsze badania korygują mit, że w depresji kobiety mają obniżony popęd seksualny. Jak się okazuje, popęd seksualny nie wiąże się z negatywnymi wpływami stanu psychicznego kobiet.

W przypadku depresji młode kobiety postrzegają aktywność seksualną jako znaczną możliwość poprawy swojego nastroju. Wyniki pokazują, że młodzi ludzie, którzy doświadczają objawów depresyjnych, mogą używać aktywności seksualnej do regulowania swoich stanów emocjonalnych.

Badania donoszą, że popęd seksualny jest zależny od pory dnia

- aktywność seksualna wzrasta po 6 wieczorem oraz przed południem

- około 36% młodzieży odnotowano utratę dziewictwa w weekend

- 18% młodzieży zgłosiło utratę dziewictwa przed 3 po południu, a 17% od 3 do 6 po południu, 21% po godzinie 6 wieczorem

Popęd seksualny może być niski w czasie, gdy młodzi ludzie są zaangażowani w działania takie jak: szkoła, praca zarobkowa, praca domowa itp. Natomiast popęd seksualny może być większy w okresach mniejszego nadzoru rodziców.

Objawy depresyjne nasilają się na początku dnia. Stwierdzono, że kortyzol (hormon stresu), który tłumi popęd seksualny jest większy w godzinach porannych.

Badania wykazały, że testosteron (hormon związany z popędem seksualnym) jest większy przed aktywnością seksualną.

Jak już wiadomo, pożądanie seksualne reaguje na sygnały społeczne i fizyczne, na przykład w obecności romantycznego partnera lub pobudliwości seksualnej. Również pożądanie seksualne kobiet z depresją jest dostosowane do zmiennych społecznych i sytuacyjnych. Kobiety były bardziej skłonne do zgłaszania popędu seksualnego, gdy były w obecności swojego partnera, w porównaniu do sytuacji, kiedy były same lub z rodziną czy przyjaciółmi. Kobiety mogą odczuwać pragnienia bardziej seksualne ze swoimi chłopakami, ponieważ wierzą, że seks jest ważnym czynnikiem, aby utrzymać relacje.

Wzrost popędu seksualnego był również związany ze wzrostem pozytywnego wpływu, co sugeruje, że popęd seksualny może pomóc w depresji młodych kobiet złagodzić ich objawy depresji.

Badania ukazały się w: JOURNAL OF SEX RESEARCH, 51(5), 577–585, 2014 

Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Autor: Aleksandra Dymanus - Gaudyn
Redaktor
Dyplomowany socjolog, absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Specjalność psychosocjologii, oraz 5-letnie doświadczenie pracy z dziećmi/rodzinami pozwoliło poszerzyć jej zainteresowania, w kierunku psychologii dziecięcej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychoterapią, psychoanalizą oraz psychologią postaci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku