Menu

Take it easy

Wstajesz rano, szybka kawa, biegniesz do pracy, cały dzień latasz z wywieszonym językiem, później obowiązkowa siłownia albo fitness, czasami film przed spaniem i tak każdego dnia. Weekend też masz zajęty - kończysz projekty, robisz zakupy, obskakujesz rodzinę. Istne wariactwo!

Żyjemy według zasady, że czas to pieniądz, każdy stara się go maksymalnie wykorzystać, często zapominając, że czasami warto sobie dać czas na głębszy oddech. Cytując klasyka: „sorry taki mamy klimat”. Ale czy na pewno? Czy w dobie uganiania się za karierą naprawdę nie możemy sobie pozwolić na chwilę zwolnienia? Czy relaks to taki grzech? Dla tych wszystkich, którzy uważają, że nie oto kilka dobrych rad, jak skutecznie się relaksować, żeby nie dać się zwariować:

  1. Oddychaj !

    Często zapominamy, że najprostsze rzeczy są też najbardziej skuteczne. Nie od parady wszystkie treningi relaksacyjne zawsze kierują się zasadą, żeby kontrolować swój oddech w celu uzyskania odprężenia. Spokojny oddech to więcej tlenu dla organizmu, sprawia nie tylko, że organizm się mniej męczy, ale pozwala również zapanować nad stresem i poczuć odprężenie. Pamiętaj, że „najlepszy” oddech to taki, gdzie wydech jest dwa razy dłuższy od wdechu

  1. Spięcie i rozluźnienie

    Wiele osób odczuwa konsekwencje życia w pędzie i w stresie we własnym ciele – w spiętych plecach, karku, szyi. Gdy nasze ciało jest napięte, to wpływa na nasz nastrój. Działa to również w drugą stronę, odpowiednie rozluźnienie mięśni wpływa pozytywnie na nasz stan emocjonalny. Żeby rozluźnić mięśnie warto je wraz z wdechem napiąć, a następnie rozluźnić. Takie ćwiczenia możecie wykonywać wszędzie- w domu, tramwaju, w pracy i wcale nie będziecie do nich potrzebować maty i spokojnej muzyki.

  2. Zaopiekuj się sobą

    Każdy relaksuje się w inny sposób. Ważne, żebyś każdego dnia spróbował znaleźć coś, co sprawia tobie prawdziwą przyjemność, coś co jest dla ciebie frajdą. Weź gorącą kąpiel, idź na spacer, pozwól sobie na drzemkę w ciągu dnia, ugotuj coś pysznego. Zwróć uwagę, żeby te drobne przyjemności nie miały negatywnych konsekwencji następnego dnia – zadbaj, żebyś następnego dnia nie miał zakwasów, obrażeń albo kaca.

  3. Planuj

    Zdarza ci się przed pójściem spać, że masz wrażenie, że musisz coś zrobić o czym zapomniałeś albo że następnego dnia masz TYLE rzeczy do zrobienia. Czy takie myślenie ułatwia ci odpoczynek? Zrób listę rzeczy „do zrobienia”- w taki sposób będziesz miał poczucie, że kontrolujesz swoje życie i pozbędziesz się tego drażniącego wrażenia, że coś tobie umyka.

  4. Dziel i rządź

    Czasami nadmiar obowiązków nie pozwala na to, żeby znaleźć chwilę na oddech. Czy na pewno to ty musisz je wykonać? Sporządź listę wszystkich rzeczy do zrobienia, a następnie podziel je wg następującej zasady: A: sprawy, które muszą być wykonane przez ciebie i są pilne, B: sprawy, które muszą być wykonane przez ciebie, ale nie są pilne, C: Sprawy, które możesz oddelegować na kogoś innego. Staraj się układać sobie tak dzień, aby nie mieć w nim tylko obowiązków z grupy A.

  5. Odpuść rzeczy, nad którymi nie masz kontroli

    Często nie potrafimy się zrelaksować, bo o zbyt dużo rzeczy się martwimy. Kiedy czujesz się zbyt zestresowany i obciążony, zadaj sobie pytanie: Czy mam kontrolę nad tym co się dzieje? Jeżeli odpowiedź brzmi nie, odpuść sobie i przekieruj uwagę na inne, najlepiej przyjemne rzeczy. Martwienie się o rzeczy, których nie możemy zmienić, to bezsensowne marnotrawienie własnej energii i czasu.

  6. Baw się

    Zabawa to jeden z najlepszych sposobów, żeby poczuć się zrelaksowanym. Gdy się śmiejesz, twój mózg wydziela hormony szczęścia, które nie tylko dbają o dobry nastrój, ale również wspomagają system immunologiczny.

  7. Bądź z ludźmi

    Zamiast patrzeć cały czas w ekran komputera, spotkaj się z innymi. Według badań, wsparcie społeczne jest jednym z najbardziej efektywnych buforów przeciwko różnego rodzaju zaburzeniom. Rozmawiaj z najbliższymi, jedz wspólne posiłki, przytulaj się i wyrażaj swoje emocje.

  8. Polub się na nowo z naturą

    Idź na spacer albo posiedź na ławce w parku. Kolor drzew, delikatny wiatr, grzanie słońca powinny pomóc poprawić ci nastrój i złapać chwilę na wyciszenie myśli.

  9. Uprawiaj sport

    Sport to zdrowie nie tylko dla Ciała ale też dla umysłu. Wybieraj takie aktywności, które sprawiają tobie przyjemność i robisz je dla frajdy a nie dla lepszej figury!

Oczywiście, to tylko kilka metod, które pomogą odprężyć się. Stosuj te, które najbardziej tobie pasują i mniej odwagę by poszukiwać rzeczy, dzięki którym się zrelaksujesz. Pamiętaj - w końcu sam jesteś najlepszym ekspertem od samego siebie.

Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku