Menu

Jak nostalgia pomaga nam zwalczać samotność?

To były czasy...Gdy dni stają się krótsze, a kalendarz pokazuje, że coraz bliżej święta wielu z nas rozmyśla o minionych dniach. To, co nazywamy nostalgią można zdefiniować jako sentymentalizm połączony z nieodpartą chęcią powrotu do przeszłości. Najnowsze badania opublikowane przez Psychological Science wskazują na to, że rola nostalgii w życiu codziennym jest dużo większa niż mogłoby się wydawać. Okazuje się, że oprócz możliwości powrotu „w poszukiwaniu straconego czasu”, jej rolą jest również zwalczanie samotności.

Psychologowie Xinyue Zhou i Ding-Guo Gao z Sun Yat-Sen University, wspólnie z Constantine Sedikides i Tim Wildschut z Uniwersytetu w Southampton poszukiwali związku między nostalgią a samotnością. W serii przeprowadzonych przez nich badań, uczestnicy odpowiadali na pytania związane z poczuciem samotności, nostalgią oraz wsparciem społecznym.

Uczestnikami badań były dzieci, studenci oraz pracownicy fizyczni. Ponadto, pracowników fizycznych oceniano również pod względem zdolności do regeneracji sił (ang. resilience) po traumatycznych przeżyciach lub niesprzyjających okoliczności życiowych.

Image

Jakie były rezultaty badań? Bez większego zaskoczenia wykazano, że grupa najbardziej dotkliwie odczuwająca samotność deklarowała otrzymywanie najmniejszego wsparcia społecznego. Co jednak okazało się interesujące, gdy wywoływano w nich uczucie nostalgii, poziom odczuwanego wsparcia społecznego wzrastał. Badacze sugerują, że nostalgia może znacznie zwiększać subiektywne postrzeganie wsparcia społecznego i w ten sposób zwalczać poczucie samotności. Ponadto, okazało się, że osoby najbardziej zdolne do regeneracji sił najczęściej wywołują nostalgię do przezwyciężenia poczucia samotności.

Badacze podkreślają, że rezultaty tych badań mogą okazać się niezwykle ważne dla wielu dziedzin, w tym: psychologii klinicznej. Odkrycie mechanizmu wywoływania nostalgii może być szczególnie skuteczne w prowadzeniu terapii behawioralno-poznawczej (jako mechanizm radzenia sobie z wykluczeniem społecznym i poczuciem braku wsparcia społecznego). Ponieważ ich zdaniem każdy z nas może znaleźć może znaleźć się w sytuacji braku wsparcia społecznego (lub subiektywnie postrzeganego braku), odkrycie mechanizmu wywoływania nostalgii w służbie poczucia lepszego wsparcia społecznego jest wielkim krokiem dla coraz bardziej zindywidualizowanej ludzkości.

źródło : opracowanie własne

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku