Menu

Oceniając piękno, kobieta korzysta z obu półkul mózgu

Podczas oceniania piękna mężczyźni wykorzystują prawą półkulę mózgową, kobiety zaś obie - piszą naukowcy we wtorkowym wydaniu elektronicznym pisma amerykańskiej Akademii Nauk "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Według wybitnego XVIII-wiecznego angielskiego filozofa Davida Hume'a "piękno w rzeczach istnieje jedynie w kontemplującym je umyśle".

"Bardzo dobrze wiadomo, że podczas zadań poznawczych u kobiet i mężczyzn występują różnice w aktywności mózgu - powiedział Camilo J. Cela-Conde z Uniwersytetu Balearów w Palma de Mallorca. - Ale dlaczego pojawiają się w przypadku oceny piękna?".

Według niego odpowiedź wiąże się z faktem, iż kiedy kobiety zastanawiają się nad obiektem wizualnym, wiążą go z językiem, podczas gdy mężczyźni koncentrują się na przestrzennych aspektach obiektu.

Cela-Conde zauważył jednak, że wcale nie wyjaśnia to, dlaczego i w jaki sposób ewoluowała ludzka zdolność doceniania piękna.

"Różnice, które znajdujemy, mogą hipotetycznie wiązać się z różnymi rolami społecznymi, wykształconymi podczas ewolucji" - powiedział.

Naukowcy zbadali 10 mężczyzn i 10 kobiet, pokazując im malowane obrazy i zdjęcia z miejskimi scenami i pejzażami. Proszono ich o ocenę w kategoriach "piękny" lub "niepiękny" i obserwowano zmiany pola magnetycznego w mózgu badanych.

Przez pierwszych 300 milisekund nie było różnic w aktywności mózgu kobiety i mężczyzny. Podobnie po 300 milisekundach aktywność ta rosła w przedziale czasowym 300-700 milisekund w przypadku obiektów postrzeganych jako piękne, podczas gdy w przypadku, kiedy obraz nie był oceniany jako piękny, aktywność ta raczej nie wzrastała.

U obu płci najaktywniejszym obszarem mózgu był płat ciemieniowy, który odpowiada za percepcję wizualną, orientację przestrzenną i przetwarzanie informacji. Jednak u mężczyzn aktywizacja dotyczyła głównie prawej półkuli, podczas gdy u kobiet przebiegała w obu.

Zdaniem naukowca różnice w ocenie tego, co jest piękne lub nie, wynikają z płci.

"Są ludzie, którzy potrafią dostrzec piękno w pejzażu, budynku, czy płótnie, które dla innych są koszmarne. Ale z tymi różnicami płeć ma niewiele wspólnego. Być może wiążą się one z takimi zmiennymi jak wiek i wykształcenie" - powiedział.

"Dziwne jest to, że końcowy rezultat, przy wykorzystaniu innej sieci neuronów przez mężczyzn i kobiety, jest bardzo podobny" - zauważył.

PAP - Nauka w Polsce

Komentarze  

Gosia
# Gosia 2009-10-20 08:55
Bardzo interesujące badania, a kobiety jak najbardziej powinny być im poddane. Może wtedy dowiedzielibyśm y się coś więcej o ich sposobach spostrzegania mężczyzn.
Odpowiedz
Ola
# Ola 2009-10-20 08:58
Uważam wynik tego badania za mało zaskakujący. Od dawna bowiem wiadomo, że mózg kobiet funkcjonuje w sposób bardziej holistyczny, aniżeli mózg mężczyzn, który z kolei jest bardziej wyspecjalizowan y. Jak widać ocena piękna vs brzydoty jest tylko kolejnym potwierdzeniem tej prawidłowości.
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku