Menu

Przemoc w dzieciństwie może prowadzić do niepowodzeń w związku

Po raz kolejny w świecie badań psychologii społecznej udowodniono, że przemoc fizyczna i emocjonalna doświadczona w dzieciństwie pozostawia ogromne ślady, mogące rzutować na wiele sfer w życiu człowieka. Jedną z nich jest niewątpliwie relacja w związku partnerskim, której jakość, sposób doświadczania konfliktów oraz napięć w świetle najnowszych badań, opublikowanych w czasopiśmie „Personal Relationships”, może zależeć od obecności lub braku doświadczeń przemocy w dzieciństwie u jednego lub obojga partnerów.

Kanadyjscy badacze Natacha Godbout i Stéphane Sabourin z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Laval, Donald G. Dutton z Wydziału Psychologii Uniwersytetu British Columbia oraz Yvan Lussier z z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Quebecu, badając 644 dorosłe osoby pozostające w długotrwałych relacjach partnerskich potwierdzili hipotezę o istotnym statystycznie związku między doświadczeniami przemocy w dzieciństwie, a ich wpływem na funkcjonowanie w parze. Osoby, które w swojej rodzinie generacyjnej miały do czynienia z przemocą częściej odczuwały lęk przed porzuceniem i utratą bezpieczeństwa w obecnie trwających związkach.

Osoby te ponadto wypadały gorzej niż osoby bez doświadczeń przemocy w dzieciństwie pod względem umiejętności komunikowania się w związku. Mężczyźni posiadający doświadczenia przemocy w domu rodzinnym częściej niż mężczyźni bez takich doświadczeń dopuszczali się zachowań agresywnych, gdy ich partnerki narzekały lub stawały się nachalne.

Badania Kanadyjczyków uwypuklają znaczenie, jakie dziś nadaje się propagowaniu programów wychowywania dzieci bez przemocy i przysłowiowych „klapsów”, dla wszelkich aspektów zdrowia publicznego. Prewencja, stosowana zarówno na gruncie domowym, jak i szkolnym może skutecznie obniżyć liczbę nieudanych i niekiedy tragicznych w skutkach relacji.

Autor: Katarzyna Peichert

Komentarze  

Sztudent
# Sztudent 2009-11-10 15:02
Wszystko fajnie, tyle że to badanie udowadnia tylko, że osoby które doświadczały przemocy w dzieciństwie RÓŻNIĄ się od osób, które jej nie doświadczały. Natomiast w żadnym razie nie udowadnia, że to wcześniejsze doświadczenie przemocy jest PRZYCZYNĄ tych różnic.
Łatwo można wskazać alternatywne wyjaśnienia przyczyn tych różnic.

Kto jak kto, ale badacze przeprowadzając y to badanie powinni być tego świadomi, więc bardzo wątpię żeby doszli do takich wniosków jak autorka tekstu :]
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku