Menu

Warunki życia przesiedleńców pochodzenia niemieckiego z terenów obecnej Polski

Wspólny projekt Wydziałów Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ruhr Bochum Universität, badający warunki życia przesiedleńców pochodzenia niemieckiego z terenów obecnej Polski.

Przesiedleńcy o pochodzeniu niemieckim, którzy wyemigrowali do Niemiec ze swoich dawnych terenów, obecnie należących do państwa polskiego, stanowią grupę której poświęca się zaskakująco mało uwagi. Liczba badań naukowych, podejmujących temat ich sytuacji życiowej w Niemczech, jest znikoma. Istniejące prace koncentrują się na emigrantach z innych krajów, np. Rosji. Jedne z najczęstszych i powtarzających się doniesień na temat emigrantów mówią o wzrastającej liczbie problemów zdrowotnych związanych ze stresem. Wynik ten nie powinien dziwić, jeśli wziąć pod uwagę, że emigracja jest poważną zmianą warunków życia, porównywaną z doświadczeniami traumatycznymi. Jedną z charakterystycznych oznak obciążenia psychicznego, związanego z emigracją, jest dojmujące uczucie bezradności, stanowiące odzwierciedlenie trudności w przystosowaniu się do nowych warunków życia.

U Niemców, którzy żyli przez jakiś czas na terenach dzisiejszej Polski, np. na Górnym Śląsku, dochodzi jeszcze inny potencjalny czynnik zagrażający: poczucie wyobcowania. Zdarzało się, że z racji swojego pochodzenia byli oni odrzucani przez lokalne społeczeństwo. U takich osób może zrodzić się przeświadczenie, że spotkają się z podobnymi reakcjami także w Niemczech, tym razem obarczeni etykietką „tych z Polski“.

Wspólny projekt Wydziałów Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ruhr Bochum Universität, wspierany przez grant Polsko Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki (Deutsch-Polnischen Wissenschaftsstiftung), prowadzi obecnie badania pilotażowe, mające na celu znalezienie czynników ułatwiających bądź utrudniających odnalezienie się w „nowej – starej“ ojczyźnie – Niemczech. Badaniami objęci są zarówno Polacy o niemieckich korzeniach, którzy wyemigrowali i mieszkają w Niemczech, jak również ci, którzy po pewnym czasie zdecydowali się na powrót do Polski. W późniejszych fazach projektu badacze mają nadzieję uzyskać odpowiedź na pytanie, czy, i w jaki sposób, wyróżnione czynniki wpływają na dobrostan psychiczny oraz funkcjonowanie poznawcze. Badania z udziałem uczestników z innych krajów wskazują, że obciążające doświadczenia związane z emigracją mogą pogarszać zarówno funkcjonowanie uwagowe, jak i pamięciowe.

Badacze, mgr Agata Kudlik (Uniwersytet Warszawski) i dr Patrizia Thoma (Ruhr Bochum Universität), mają nadzieję, że projekt przyczyni się zarówno do poszerzenia wiedzy o funkcjonowaniu psychospołecznym repatriantów o pochodzeniu niemieckim, jak i do zacieśnienia współpracy pomiędzy obiema uczelniami.

Wszelkie pytania nt projektu można kierować do koordynatora projektu ze strony polskiej:

Mgr. Agata Kudlik, Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , +48 509 605 920

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku