Menu

Wirtualne kocham

Badania Oxford University dowodzą, że prawie jedna trzecia ludzi, którzy korzystają z Internetu, odwiedza serwisy randkowe, w tym przeważającą większość stanowią osoby w  średnim wieku.

Pracownicy Oxford Internet Institute przeprowadzili ankietę na 12000 parach pochodzących z 18 krajów, z których każda miała stały dostęp do Internetu.

Badanie prowadzone było w okresie od 1997 do 2009 roku.

Najwięcej  miłości w Internecie szukało osób w średnim wieku (40-69 lat), niezależnie od płci. Z tej grupy aż 36 % ujawniło, że przy pomocy Internetu  znalazło swoich partnerów. W ten sposób badania pozwoliły obalić mit związany z przeznaczeniem portali społecznościowych i randkowych tylko dla młodzieży.

Serwisy społecznościowe odgrywają coraz bardziej znaczącą rolę w budowaniu bliskich relacji z innymi. W 2000 roku osób, które przyznawały się do poznawania i komunikowania się przy pomocy portali społecznościowych, było około 10 %. W 2005 roku liczba ta wzrosła do 21 procent. Interesujące, że w tym samym czasie spadła znacząco popularność użytkowania czatów i komunikatorów.

Współautor badania, dr Bernie Hogan, powiedział: „Znalezienie partnera przez Internet było kiedyś kojarzone z dziwacznością i desperacją; badania dowodzą, że obecnie szukanie partnera przez Internet jest naturalnym sposobem poznania swojej drugiej połówki, w szczególności tyczy się to osób znajdujących się w przedziale wiekowym między 40 a 70 rokiem życia.

Badania ukazują różnice w częstościach odwiedzin serwisów randkowych  między narodowościami. Użytkownicy w krajach Europy Północnej znacznie częściej używają tradycyjnych sposobów komunikowania się, podczas gdy w Hiszpanii i Portugalii serwisy randkowe cieszą się ogromną popularnością. Najbardziej towarzyscy wirtualnie wydają się być Brazylijczycy - ponad 80% badanych zadeklarowało odwiedziny serwisów. Natomiast w Japonii, kraju najnowszych technologii, użytkownicy byli raczej niechętni do poznawania osób za pomocą Internetu.

Znaczenie Internetu w naszym codziennym życiu jest coraz bardziej zauważalnie. Mężczyźni i kobiety widzą wirtualny świat jako nowe miejsce spotkań. Popularność serwisów w dużej mierze przypisuje się ogromnej dostępności i wygodzie użytkowników, jak również większej anonimowość.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku