Dieta? tak. Dieta i wizualizacja? dwa razy tak!
- Szczegóły
- Utworzono: 16 marca 2011
- Bartek Mitka
Jeśli chcesz zmienić swój sposób żywienia, w końcu zacząć zdrowiej się odżywiać, zastosuj się do rad naukowców z Wydziału Psychologii McGill University. Odkryli oni, że aby tego dokonać, oprócz planu, jaki standardowo powinna mieć każda osoba przystępująca do realizacji swojego postanowienia, należy jeszcze wizualizować (wyobrażać sobie), jak realizujemy ten plan.
„Samo powiedzenie osobom, że mają zacząć inaczej się odżywiać, nie zadziała i wiemy o tym doskonale już od jakiegoś czasu” – mówi Barbel Knauper z Uniwersytetu McGill.
„Wcześniejsze badania wykazały, że jeśli ludzie mają konkretny plan działania, co i jak zamierzają zrobić w różnych sytuacjach, to sprzyja to ich realizacji. To, co my postanowiliśmy zrobić w czasie naszego badania, to „dodać” do planu działania techniki wizualizacyjne”.
W badaniu opublikowanym niedawno w „Psychology and Health” (Psychologia i zdrowie - przyp. red.), Knauper wraz ze swoimi uczniami poprosiła 177 studentów McGill University, aby postawili sobie za cel spożywanie większej ilości owoców przez okres siedmiu dni. I rzeczywiście, studenci, którzy wzięli udział w badaniu, spożywali więcej owoców w ciągu badanego okresu siedmiu dni, niż czynili to zwykle. Ale tylko Ci studenci, którzy mieli konkretny plan, co więcej - plan spisany na kartce oraz do tego wszystkiego zaczęli stosować wizualizacje (polegającą na wyobrażaniu sobie kiedy, gdzie i jak będą kupować owoce, jak je przyrządzą i jak będą je jeść), zwiększyli spożycie owoców dwukrotnie bardziej, niż studenci którzy tylko założyli sobie jedzenie większej ilości owoców – bez planu jak to zrobią i bez wizualizacji.
Wspomniane tutaj techniki wizualizacyjne zostały zapożyczone z psychologii sportu. „Sportowcy bardzo dużo pracują swoją wyobraźnią, odtwarzając swoje występy na zawodach i to zarówno te, które już miały miejsce, a także te, które dopiero są przed nimi, i to z dużym powodzeniem. Dlatego uznaliśmy, że wyobrażenie sobie przez studentów tego, jak będą kupować i jeść swoje owoce, przyczyni się do tego, że rzeczywiście to zrobią. Dokładnie tak się stało w naszym badaniu” – mówi Barbel Knauper.
Te badania pokazują prosty i skuteczny sposób zmiany swoich nawyków żywieniowych.
Badania te zostały sfinansowane przez Radę ds. badań naukowych Kanady.