Wolontariusz korzysta
- Szczegóły
- Utworzono: 29 września 2011
- Agnieszka Potrzuska
Osoby, które robią coś dla innych, mogą dłużej cieszyć się życiem, dopóki kierują się chęcią pomocy. Mowa tu o wynikach pierwszego badania, które ukazuje istotny wpływ motywacji wolontariuszy na długość ich życia. Dokładniej - wolontariusze żyli dłużej niż osoby, które nigdy nie uczestniczyły w takiej aktywności, ale tylko, jeśli wskazywali, że kierują się wartościami altruizmu lub chęcią budowania społecznych relacji. Ludzie, którzy decydowali się na wolontariat dla osobistej satysfakcji, mieli taki sam wskaźnik umieralności cztery lata później jak ci, którzy nigdy nie byli wolontariuszami.
Może to oznaczać, że na osoby, które są wolontariuszami ze względu na chęć pomocy innym, nie wpływają w wysokim stopniu takie czynniki stresujące, jak ograniczenia czasowe czy brak wynagrodzenia za swoją pracę.
Badacze przestudiowali dane z badania podłużnego obejmującego losową próbę 10317 studentów z Winconsin, którzy ukończyli szkołę najwcześniej w 1957 roku. Próba składała się w 51,6 procentach z kobiet, ze średnią wieku równą 69,16 lat w 2008 roku.
W 2004 roku respondenci odpowiadali, czy brali udział w wolontariacie w ostatnich dziesięciu latach, oraz z jaką regularnością. Ponadto, deklarowali powody takiego zaangażowania (ci, którzy nigdy nie byli wolontariuszami, odpowiadali, co mogłoby być dla nich powodem zostania wolontariuszem w przyszłości) poprzez odpowiedź na 10 pytań. Część motywów była zorientowana na innych (np. czuję, że pomaganie innym jest ważne, jest to ważne dla osób, które dobrze znam), zaś inne były zorientowane na siebie (np. wolontariat jest dobrą ucieczką od moich problemów, pozwala mi lepiej myśleć o sobie).
Badacze brali również pod uwagę zdrowie fizyczne, status socjoekonomiczny, stan cywilny, czynniki ryzyka (palenie, indeks masy ciała, używanie alkoholu), zdrowie psychiczne i wsparcie społeczne. Dużo z tych informacji zostało zebranych w 1992 roku, 12 lat przed tym, kiedy uczestnicy zostali zapytani o ich doświadczenia z wolontariatem. Następnie sprawdzano, jak wielu respondentów wciąż żyło w 2008 roku.
Ogólnie rzecz biorąc, 4,3 procent z 2384 osób, które nie były wolontariuszami, zmarło cztery lata później. Proporcja ta była podobna w przypadku wolontariuszy, których motywy były zorientowane bardziej na siebie samych (4 procent). Jednak tylko 1,6 procent tych, którzy kierowali się innymi, nie żyło cztery lata później. Efekt ten pozostaje istotny nawet, jeśli kontrolujemy wszystkie zmienne. Ponadto, było bardziej prawdopodobne, że respondenci, którzy wybrali jako główne przyczyny relacje społeczne i wartości altruistyczne, będą wciąż żyli w porównaniu do osób nie będących wolontariuszami.
Rozsądne zatem wydaje się bycie wolontariuszem ze względu na korzyści, jakie z tego wynikają. Jednak badanie podkreśla, że dla osób, których taka motywacja stałaby się ich główną, wcale by ich nie odczuli.