Spanie czy przytulanie?
- Szczegóły
- Utworzono: 05 lutego 2012
- Katarzyna Maruszewska
Psycholodzy ewolucyjni na University of Michigan i Albright College w Pensylwanii zajęli się badaniem zachowań, związanych bezpośrednio z zakończeniem cielesnego zbliżenia. Najbardziej częstym zachowaniem po odbytym stosunku seksualnym był sen. Często sen był utożsamiany z przejawem nieczułości. Jednak według najnowszych badań osoby, które zasypiają szybciej od swoich partnerów, wykazują wyższą potrzebę bliskości i czułości. Badanie opublikowano w grudniowym The Journal of Social, Evolutionary, and Cultural Psychology.
„Im szybciej zasypiasz po zbliżeniu fizycznym, tym większą czujesz więź z partnerem", mówi Daniel Kruger, pracownik naukowy w University of Michigan.
W eksperymencie zbadano 456 uczestników, którzy wypełnili anonimowe ankiety, dotyczące doświadczeń i pragnień związanych z miłością cielesną. Uczestnicy podawali również szczegółowe informacje na temat ich nocnych zachowań i zwyczajów, np. kto w ich związku zasypia pierwszy po zbliżeniu, kto zwykle zasypia pierwszy, gdy nie dochodzi do zbliżenia.
Z ankiet wynikało, że uczestnicy, którzy zasypiali natychmiast po zbliżeniu, wykazywali silniejszą potrzebę bliskości i czułości. Ankietę oceniono pod kątem zachowań danej płci. Wbrew powszechnemu stereotypowi, naukowcy nie znaleźli potwierdzenia wobec poglądu, że mężczyźni zasypiają szybciej. Okazało się jednak, że kobiety zasypiają prędzej od mężczyzn, gdy nie dochodzi do zbliżenia seksualnego.
W ostatni czasie można znaleźć mnóstwo badań, które skupiają się na tym, co rozgrywa się przed aktem miłosnym. Badań nad zachowaniami po skończonej miłości jest wciąż niewiele. Okazuje się jednak, że właśnie te zachowania mogą bezpośrednio wpływać na jakość i ilość następnych razów.
Daniel J. Kruger, Susan M. Hughes. Tendencies to fall asleep first after sex are associated with greater partner desires for bonding and affection. Journal of Social, Evolutionary, and Cultural Psychology, 2011, 5(4), 239-247.