Menu

Nauka spadania - recenzja

Co skłania człowieka do popełnienia samobójstwa?  Otóż powodów może być wiele. Zarówno pojedyncze wydarzenie, które rujnuje dotychczasowy ład i porządek, jak i depresja, znudzenie życiem, rozczarowanie kimś lub czymś, zawiedzione nadzieje lub  po prostu życie samo w sobie.

Oparty na motywach powieści Nicka Hornby’ego film w reżyserii Pascala Chaumeila przedstawia różne sytuacje życiowe, które ściągają człowieka na samo dno, i  uczy, że na rozpoczęcie nowego życia nigdy nie jest za późno.

Akcja filmu rozgrywa się w okresie  6 tygodni:  od Sylwestra do Walentynek.  W tym czasie między czwórką nieszczęśliwych zupełnie obcych sobie ludzi nawiązuje się nić przyjaźni, która staje się napędem do podniesienia się z dna, wsparciem i  sposobem na przetrwanie.

Każdy z bohaterów ma swoje powody, by ze sobą skończyć: Martin (Pierce Brosnan), znany z telewizji śniadaniowej celebryta z pasmem sukcesów na koncie, po tym, jak jego życie zawodowe i rodzinne legło w gruzach po feralnym romansie z piętnastolatką, Maureen (Toni Collette) samotna matka niepełnosprawnego syna, którą trudy życia codziennego zaczęły przerastać, młodziutka Jess (Imogen Poots) – rozwydrzona córka polityka po rozstaniu z chłopakiem, i J.J. (Aaron Paul) chłopak od pizzy, którego marzeniem jest być sławnym rockmanem.

Poznają się w Sylwestrową noc na dachu londyńskiego wieżowca, gdzie każdy z nich chciał zakończyć swoją ziemską podróż. Przy niefortunnym zbiegu okoliczności, który pokrzyżował im plany, zawierają pakt na życie  i wyznaczają kolejną datę śmierci – Walentynki. Spędzają razem wakacje na Teneryfie, dzięki którym chwilowo udaje się oderwać od codziennych problemów, ale gdzie jednocześnie nieprzepracowane historie dają o sobie znać.

Dającym do myślenia wątkiem  z filmu jest to, że pomimo różnorodności powodów, które  doprowadzają  człowieka na skraj rozpaczy,  oraz różnic charakterów (każdy z bohaterów to zupełnie inna osoba, różnią się pod każdym względem, standardem życia, wiekiem, statusem społecznym), wybierają tę samą drogę, miejsce i sposób na zakończenie życia. Okazuje się także, że mimo ogromnych różnic w hierarchii społecznej i różnicy poglądów, przyjaźń jest możliwa.

Film z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych; choć  przewidywalny, to historia czwórki z wieżowca uczy, że razem łatwiej spojrzeć w przyszłość i podnieść się z każdego dołka, oraz przypomina, jak ważne jest  wsparcie i zrozumienie osób, które znalazły się w podobnej sytuacji,  nawet nieznajomych. Z tego prostego przekazu płynie głęboka nauka, że mimo wszystko warto żyć.

Barbara Urbaniak
Autor: Barbara Urbaniak
Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Na portalu Psychologia-Spoleczna.pl zajmuje się tematyką kulturalną. Interesuje się psychologią oraz psychologią społeczną. W doświadczeniu zawodowym znajdują się między innymi negocjacje handlowe, tworzenie strategii marketingowych, przygotowywanie przedsięwzięć reklamowych. Łącząc pasję pisania i organizacji wydarzeń kulturalnych jej priorytetem jest podnoszenie świadomości społecznej poprzez propagowanie kultury.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku