Życie emocjonalne mózgu - Recenzja
- Szczegóły
- Utworzono: 14 stycznia 2014
- Jarosław Świątek
Oto i książka zupełnie niezwykła. Jej niezwykłość polega na tym, że przybliża znacznie bardziej inteligencję emocjonalną i związany z nią cały zakres kompetencji miękkich do nauk ścisłych.
Jeden z absolutnych pionierów badania tego, w jaki sposób emocje kształtują się w ludzkim mózgu – Richard Davidson, podsumowuje w tej pouczającej książce całą swoją pracę naukową i w oparciu o nią konstruuje sześć stylów emocjonalnych, którymi cechuje się homo-sapiens. Te style to: odporność, wrażliwość na kontekst, intuicja społeczna, nastawienie, samoświadomość oraz uważność (błędnie przetłumaczony jako uwaga, która stanowi konstrukt poznawczy). To, co jednak jest najważniejsze w tej klasyfikacji, to nie tyle wyczerpujące i przejrzyście opisane definicje, ale odwołanie się do mózgowych ośrodków, które są za wszystkie w/w style odpowiedzialne. Najczęściej nie są to wcale pojedyncze ośrodki, a zdolność rozwijania danego stylu uzależniona jest od rozwijania interakcji poprzez tworzenie lub redukcję substancji białej (aksonów i dendrytów) pomiędzy nimi.
Książka nie tylko definiuje style emocjonalne, pozwalając im się przyjrzeć dogłębnie, także na ich biologicznym podłożu, ale także udziela istotnych wskazówek odnośnie tego, w jaki sposób je kształtować według własnych potrzeb. I wcale nie jest to proces łatwy.
Życie emocjonalne mózgu osadza wiele umiejętności kształtowanych przez trenerów wobec menadżerów, pracowników korporacji czy pracowników administracji państwowej, w solidnych neurobiologicznych podstawach mechanicznych, które są za nie odpowiedzialne. Jest to o tyle niezwykłe, że o ile można dyskutować nad kwestią definicji kontroli emocji, świadomości emocji własnych oraz innych osób i dowolnie nazywać te umiejętności, to już nad istnieniem konkretnych obszarów w mózgu odpowiedzialnych za ich istnienie dyskusji być nie może. Neurobiologia poznawcza nie daje się bowiem relatywizować jak psychologia czy inne nauki humanistyczne.
Książka to prawdziwy oręż w rękach psychologów zajmujących się szkoleniami, a jej przystępny język i nieco biograficzny charakter – badacz opisuje spore fragmenty swojego życia zawodowego i tego, w jaki sposób doszedł do odkrycia stylów emocjonalnych, pozwala wciągnąć się w lekturę i wyciągnąć z niej całą gamę ciekawych wniosków.
Lektura obowiązkowa dla psychologów i trenerów, a także wszystkich zainteresowanych życiem emocjonalnym mózgu.
Richard J. Davidson, Sharon Begley - Życie emocjonalne mózgu