W pułapce myśli – recenzja
- Szczegóły
- Utworzono: 25 marca 2014
- Kamila Pasek
Marzą Ci się tropikalne wakacje, jednak rezygnujesz z nich, gdyż boisz się latać? Nie idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, ponieważ boisz się, że i tak nie dostaniesz tej pracy? Dopada Cię przygnębienie i apatia, gdy na zewnątrz szaleje wiatr? Jeśli twoje lęki skutecznie odbierają Ci radość życia i ograniczają pole działania, książka autorstwa Stevena C. Hayesa i Spencer Smith: „W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem” jest skierowana właśnie do Ciebie, a co ważniejsze może Ci pomóc!
Lęk+ konfrontacja= satysfakcjonujące życie
Umysł ludzki, jego konstrukcja i działanie, niewątpliwie zapewnia gatunkowi ludzkiemu miejsce na podium w świecie zwierząt, mimo to jest on również autorem wielu pułapek. Rozwiązania, które podsyła nam umysł, czasem bywają mylne, zwłaszcza jeśli chodzi o nasz wewnętrzny świat. Dlatego tak ważne jest, by nie patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość jedynie z perspektywy własnych myśli.
Autorzy powyższej pozycji, opierając się na teorii ram relacyjnych zaproponowanej przez Hayesa, Barnesa-Holmesa i Rocha, założyli, iż ramy relacyjne, jakie powstają w ludzkim umyśle, tworzą rdzeń języka, mają też wpływ na procesy poznawcze, dzięki czemu człowiek uczy się bez konieczności bezpośredniego doświadczenia. Zdaniem Hayesa i Smith, każda ścieżka werbalna jest myślą; a więc paradoksalnie nawet gdy teraz, Drogi Czytelniku, wydajesz sobie polecenie „teraz nie chcę o tym myśleć”, myślisz. Autorzy książki upatrują w złudzeniach i języku źródła codziennego dyskomfortu. Jak wskazują, symboliczny i relacyjny charakter naszych myśli jest często źródłem bólu psychicznego. Zaproponowana przez nich terapia ACT, na bazie której powstało powyższe narzędzie samopomocowe, w nowatorski i dość nietypowy sposób pokazuje, jak pozbyć się lęków i żyć pełnią życia.
Terapia ACT, a więc terapia akceptacji i zaangażowania, opiera się na trzech zasadniczych modułach, są nimi: uważność, akceptacja i zaangażowanie, a więc życie w zgodzie z własnym systemem wartości. Hayes i Smith zapraszają Czytelnika w podróż w głąb własnego umysłu. Pokazują zasady funkcjonowania poznawczego człowieka, w interesujący sposób opowiadają na temat natury myśli, upatrując w fuzji poznawczej i unikaniu doświadczenia głównych przyczyn cierpienia. Zaznaczają przy tym, iż ból psychiczny dotyka każdego człowieka, dlatego ważne jest, by nauczyć się obserwować własne myśli, akceptować wydarzenia, przyjmować odpowiedzialność za swój ból i przeżywać go.
Celem niniejszej książki, będącej narzędziem samopomocowym, której moc sprawcza została poniekąd zweryfikowana eksperymentalnie, jest przekazanie Czytelnikowi zestawu umiejętności, dzięki którym proces zdrowienia lub też terapia zostanie wzmocniona.
„W pułapce myśli” to narzędzie samopomocowe, które pokazuje Czytelnikowi, jak przejść od stanu cierpienia do stanu zaangażowania w życie, uczące, w jaki sposób przeżywać negatywne emocje i stany, by z powodzeniem zadbać o zdrowie psychiczne.
Pomimo wstępnej eksperymentalnej weryfikacji założeń książki, konieczne są dalsze badania, uwzględniające między innymi różnice międzykulturowe Czytelników, zwłaszcza że charakter publikacji skierowany jest bezpośrednio do osoby, dla której lęk jest źródłem życiowych ograniczeń.
Książka pokazuje, że „zwycięstwo nie jest koniecznym warunkiem rozpoczęcia prawdziwego życia”, zmieniając tym samym perspektywę postrzegania rzeczywistości. Jak zauważają autorzy, „ mimo rezygnacji z wygranej, możesz być szczęśliwy”. Jak? Cóż, o tym szerzej sam Hayes i Smith w przedstawionej pozycji.