Menu

Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje - recenzja

Co byście zrobili, gdyby uwięził was psychopatyczny morderca, przez lata wykorzystywał i dręczył? Czy przy najbliższej okazji staralibyście się uciec albo zemścić na waszym oprawcy? Czy - tak jak inni członkowie niektórych sekt - zgodzilibyście się na wyzysk, głodzenie, a w przypadku ekstremalnym na zbiorową śmierć? Czy wiecie, jak rozpoznać niebezpiecznego przestępcę, który być może w piwnicy swojego domu trzyma porwane dzieci?

Masowa histeria wokół Mariusza Trynkiewicza wskazywać by mogła, że jesteśmy bardzo wrażliwi na wszelkiego rodzaju zaburzenia i wynikające z nich zbrodnie wobec społeczeństwa, z drugiej strony nie da się zaprzeczyć, że zło fascynuje. Z chęcią oglądamy horrory, których scenarzyści prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej niekonwencjonalnych sposobów mordowania bohaterów filmu.

Lęk przed zbrodniarzami wymyka się jednakże logicznemu rozumowaniu. Są kobiety, które wchodzą w romantyczną relację z seryjnymi mordercami, bagatelizując fakt, że również i one mogą paść ich ofiarą. Porwani ludzie po pewnym czasie zaczynają odczuwać pozytywne emocje wobec swoich oprawców, godzą się ze swoim losem, nie wykorzystują sytuacji, w których mogliby uciec albo zgłosić się na policję.

W książce Borwina Bandelowa pod tytułem „Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje” autor stara się odpowiedzieć na takie pytania jak: skąd się biorą psychopaci? Czy są całkowicie świadomi popełnianych przez siebie przestępstw, czy może, oceniając ich zachowania, należy brać pod uwagę dodatkowe czynniki? Dlaczego pomiędzy oprawcami a ich ofiarami wytwarza się trudny do zrozumienia związek? Jak niektórym „guru” udaje opanowywać się rzesze ludzi, zmuszać ich do porzucenia swojego starego życia, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach samobójstwa?

Bandelow jest znanym niemieckim psychologiem, który przez wiele lat spotykał się z ofiarami uprowadzeń i innych przestępstw, ale także mordercami i morderczyniami. Efektem tych spotkań jest niebywale interesująca publikacja, której z pewnością wielkim atutem jest umiejętne skonstruowanie tekstu, w którym przeplatają się historie największych, najbardziej okrutnych przestępstw z ich teoretycznym omówieniem. Autor nie tylko odwołuje się do konstruktów typów osobowości, które mogą wiązać się z tendencjami do sadyzmu, manipulacji, ale również odwołuje się do mechanizmów mózgowych, odpowiedzialnych zarówno za zachowania oprawców, jak i ofiar.

Jak twierdzi autor, zło fascynuje, dlatego też gwarantuję, że czytelnik dosłownie zostanie wciągnięty do świata morderców, gwałcicieli, terrorystów, oszustów oraz ich ofiar. Książka ta nie tylko stanowi bardzo ciekawą próbę wyjaśnienia, skąd się bierze zło i dlaczego tak wiele osób mu ulega, ale również w bardzo zgrabny i interesujący sposób opisuje historie tych, którzy przez nie zostali pochłonięci. Gorąco polecam!


Borwin Bandelow - Bestia

Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku