Zespół Aspergera- kompletny przewodnik
- Szczegóły
- Utworzono: 05 maja 2015
- Katarzyna Maruszewska
To, co wystaje poza szereg i dlatego jest „nienormalne”, niekoniecznie musi być gorsze - Hans Asperger
Zespół Aspergera, mimo że występuje w klasyfikacjach diagnostycznych od lat 90., nadal jest zaburzeniem stosunkowo mało rozpoznawalnym. Świadomość społeczna dotycząca ludzi zmagających się z tymi trudnościami jest nadal bardzo niska. Wydaje się, że odbiór społeczny jest w tym wypadku kluczowy, gdyż podstawowym problemem ludzi z zespołem Aspergera jest upośledzenie interakcji społecznych. Trudności w funkcjonowaniu społecznym cechuje się m.in. częstym brakiem wzajemności w kontaktach, niską ilością zachowań niewerbalnych, brakiem spontanicznego okazywania emocji.
Autor, wybitny specjalista z tej dziedziny, Tony Atwood, przekornie stwierdził, że eliminacja wszystkich objawów zespołu Aspergera następuje, gdy dziecko przebywa samo ze sobą. Wtedy może bezgranicznie oddać się swoim zainteresowaniom, a jego sposoby komunikacji z innym nie podlegają ocenie. Autor uważa, że samotność jest jednym z najlepszych sposobów wzmocnienia emocjonalnego oraz pomaga redukować napięcie. Mimo że osoby z ZA lubią przebywać w swoim towarzystwie, potrzebują akceptacji i przyjaźni. Jednak niskie umiejętności społeczne i specyficzne myślenie społeczne utrudniają wykonanie tych ważnych zadań rozwojowe.
Książka Tony'ego Atwooda to wyczerpujący przewodnik, dzięki któremu czytelnik będzie miał możliwość wniknięcia w świat ludzi z ZA. To wyjątkowy zapis osobistych spostrzeżeń autora dotyczących dzieci, młodzieży i dorosłych z zespołem Aspergera. Przewodnik zawiera najnowsze informacje przedstawione w przystępny sposób. Omówione zostały bardzo ważne wątki związane ze stylem konwersacji osób z ZA, budowaniem relacji, funkcjonowaniem osób dorosłych. Ponadto znajdziemy tu szereg praktycznych narzędzi do pracy, które mają poprawiać ich jakość społecznego życia. Książka polecana wszystkim, którzy są zainteresowani problematyką, w szczególności specjalistom oraz rodzicom dzieci zmagającymi się z tymi trudnościami.