Menu

Grupowa Terapia Schematów w leczeniu Borderline

Terapia schematów wywodzi się z nurtu terapii poznawczo-behawioralnej. Jej twórca, Jeffrey Young, na pewnym etapie swojej pracy psychoterapeutycznej doszedł do wniosku, że tradycyjne metody terapii poznawczo-behawioralnej nie są efektywne w leczeniu różnorodnych, utrwalonych problemów emocjonalnych, które powstały w dzieciństwie i wczesnej dorosłości. Pomimo swoich poznawczo-behawioralnych korzeni, terapia schematu łączy w sobie różne elementy wielu podejść psychoterapeutycznych: psychodynamicznego, relacji z obiektem czy gestalt.

Jednym z pierwszych zaburzeń osobowości, którymi zaczęli zajmować się terapeuci schematu, było zaburzenie typu borderline , charakteryzujące się nagłymi wahaniami nastroju, impulsywnymi zachowaniami często o charakterze autodestrukcyjnym, niepewnością względem własnej tożsamości, panicznym strachem przed byciem opuszczonym oraz problemami w relacjach z innymi.

Praca terapeutyczna z pacjentami z zaburzeniem borderline może odbywać się w ramach terapii indywidualnej, grupowej lub jako połączenie obu tych metod. Książka Joan M. Farrell oraz Idy A. Shaw „Grupowa Terapia Schematów w leczeniu Borderline” prezentuje najnowsze wyniki badań dotyczących skuteczności oddziaływania terapii grupowej na problemy osób borykających się z zaburzeniami osobowości borderline. Autorki przedstawiają tezę, że efekty grupowej terapii schematów mogą wzmocnić siłę interwencji w terapii schematów.

Książka w jasny, dostępny i przede wszystkim obszerny sposób przedstawia podstawowe metody pracy grupowej w podejściu terapii schematu. Krok po kroku na konkretnych przykładach omawiane są sposoby wdrażania interwencji terapeutycznych. Dla każdego praktyka nie lada gratką okażą się zamieszczone w książce pomoce – tabele czy przykłady ćwiczeń. Książkę polecam wszystkim terapeutom, którym zależy na zdobywaniu nowej wiedzy, zainteresowanym terapią schematu w kontekście pracy grupowej i lubiącym amerykański styl pisania podręczników.

Jaoan M. Farrel, Ida A. Shaw: Grupowa Terapia Schematów w leczeniu borderline. Wydawnictwo GWP, Sopot 2016.

Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku