Jak być lepszym szefem (Patronat medialny)
- Szczegóły
- Utworzono: 22 lipca 2009
- Maciej Chabowski
Książka „Jak być lepszym szefem. Inspiracje psychologiczne.” to kolejna pozycja Wydawnictwa DIFIN, którą zdecydowaliśmy się objąć naszym patronatem. Publikacja ta zwróciła naszą uwagę przede wszystkim dlatego, że popełnili ją wspólnie dr Paweł Fortuna i dr Małgorzata Torój, uznani psycholodzy i doświadczeni trenerzy cieszący się renomą także w środowisku polskich szkoleniowców. Po lekturze mogę z czystym sumieniem potwierdzić, że ich książka zdecydowanie potwierdza zasadność tej opinii, a Autorzy umiejętnie łączą tutaj swoją bogatą wiedzę merytoryczną i doskonałą umiejętność implikowania jej do praktyki zarządzania.
Sam tytuł może sugerować Czytelnikowi, że jest to typowy komercyjnie zaprojektowany, lekki (a więc i często „płytki”) poradnik dla mało ambitnego menadżera. Takie pierwsze wrażenie okaże się jednak bardzo mylące, co wskazywać może już sam podtytuł („Inspiracje psychologiczne”). Publikacja ta stanowi bowiem odpowiednio wyważony materiał łączący rzetelną wiedzę psychologiczną z doświadczeniami praktycznymi samych Autorów, ale i innych specjalistów od zarządzania. W konsekwencji można uznać ją za pozycję odpowiednią dla bardziej wymagającego Odbiorcy.
Zgodnie z tym, co przyznają na wstępie Autorzy, w swojej książce nie wyczerpują oni wszystkich istotnych kwestii związanych z „szefowaniem”, ale i tu paradoksalnie publikacja ta tylko na tym zyskuje. Dzięki temu dotykają oni tych problemów, które w praktyce pojawiają się najczęściej (co potwierdza także moje własne doświadczenie jako konsultanta i trenera) analizując je przy tym w sposób bardziej wnikliwy, niż w innych tego typu pozycjach.
Kolejne rozdziały prowadzą nas zatem przez takie zagadnienia jak: określanie obowiązków, udzielanie krytyki i docenianie pracowników, manipulowanie czy przyjmowanie właściwego dystansu do zespołu, którym się kieruje. Każdy z tych tematów omówiony został refleksyjnie i w odniesieniu do właściwych badań, doświadczeń praktycznych i odpowiednich przykładów zaczerpniętych z realnych sytuacji, z jakimi spotkali się w swojej pracy Fortuna i Torój. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na to, że w swoich analizach odwołują się oni do znanych autorytetów krajowych (m.in. Dolińskiego, Brzezińskiego, Poznaniaka czy Sędka) i zagranicznych (m.in. Cialdiniego, McGregora, Bandury, Zimbardo czy Vopela) unikając jednocześnie demagogii, truizmów i tez o wątpliwej wiarygodności.
Do kogo w istocie skierowana jest jednak ta książka? Wbrew pozorom nie jest to pozycja adresowana wyłącznie do kadry zarządzającej. Z lektury tej wiele wyniosą także szkoleniowcy (w tym i ja) oraz adepci psychologii, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę o perspektywę mniej akademicką, ale równie inspirującą i wiarygodną. Kończąc mogę stwierdzić, że to jedna z książek, których lektura i recenzja sprawia mi najwięcej satysfakcji. Napisana przez rodzimych specjalistów, nie zanudza, ani nie trywializuje omawianych zagadnień, a do tego wnosi sporo świeżego spojrzenia oraz wartościowych i uniwersalnych wskazówek praktycznych. Polecam zdecydowanie!
Paweł Fortuna, Małgorzata Torój - Jak być lepszym szefem. Inspiracje psychologiczne - Zobacz na stronach wydawnictwa Difin