Menu

„Depresja u dzieci i młodzieży. Analiza systemu rodzinnego- ujęcie kliniczne.” - recenzja

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2020 roku depresja może stać się drugim co do wielkości zagrożeniem zdrowotnym. W psychologii i psychiatrii depresja wśród osób dorosłych jest dobrze rozpoznawana. Natomiast w badaniach dzieci i młodzieży klasyfikacja nastręcza wiele trudności. Samo zagadnienie depresji rozpoznawane u dzieci i młodzieży pojawiło się w podręcznikach dopiero pod koniec lat 70. XX wieku. Obecnie depresja dzieci i młodzieży stanowi jeden z najtrudniejszych problemów diagnostycznych i terapeutycznych.

Zdaniem autorki podstawą skutecznego zapobiegania i leczenia depresji jest rozumienie jej różnorodności. Zrozumienie indywidualnych, biologicznych i społecznych interakcji przyczynia się do konstruowania skutecznych programów interwencyjnych i profilaktycznych. Obraz depresji może przybierać całkowicie odmienne formy w zależności od wieku. Dzieci w wieku przedszkolnym mają trudności w opisywaniu swoich emocji, częściej wyrażają je przez zachowanie. Depresja wśród młodzieży różni się w zależności od fazy dorastania; u młodszych depresja przejawia się podobnie, jak u dzieci, wraz z rozwojem psychicznym objawy upodabniają się do osób dorosłych.

Depresja jest chorobą, którą można skutecznie leczyć, jednak często nie podejmuje się żadnych działań zaradczych. Na obecną sytuację wpływa ciągłe piętnowanie osób z depresją, w szczególności młodych ludzi, którzy często są etykietowani przez swoich rówieśników. Wciąż brakuje świadomości korzyści płynących z różnorodnych metod leczenia depresji. Warto podkreślić, że dzieci i młodzież rzadko poszukują pomocy. Dlatego dorośli odgrywają kluczową rolę w procesie pomagania.

Niniejsza publikacja składa się z trzynastu rozdziałów. Pierwszy rozdział wprowadza w problematykę depresji, opisując czynniki prowadzące do jej powstania. Kolejne rozdziały przedstawiają dotychczasowe teorie i badania m. in. badania porównawcze rozpowszechnienia się depresji w Polsce oraz na świecie; różnice w częstości jej występowania wśród dziewcząt i chłopców.

W kolejnych rozdziałach czytelnik znajdzie porównanie obrazu depresji w zależności od wieku rozwojowego. Następnie przyjrzy się konsekwencjom depresji, szczególnie w sferze funkcjonowania społecznego. W drugiej części zamieszczono opis badań autorki, które zawierają dokładną analizę funkcjonowania rodzin, w których dzieci cierpią na depresję.

Książka to doskonałe źródło wiedzy opisujące w zbiorczy sposób zagadnienie depresji u dzieci i młodzieży. Książka polecana psychologom, terapeutom, osobom pracującym z dziećmi i młodzieżą.


Wioletta Radziwiłłowicz - „Depresja u dzieci i młodzieży. Analiza systemu rodzinnego - ujęcie kliniczne.”

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku