Testy poznawcze odkryją piłkarskie talenty
- Szczegóły
- Utworzono: 17 kwietnia 2012
- Katarzyna Maruszewska
Od dawna wiadomo, że sprawność fizyczna nie wystarcza, by stać się piłkarską gwiazdą. Wielu fachowców uważa, że dobry piłkarz powinien posiadać zdolności czytania gry i prezentować tzw. inteligencję piłkarską. Co jednak to naprawdę znaczy? Czym jest inteligencja piłkarska i jak ją mierzyć? Badacze z Karolińskiego Instytutu Naukowego uważają, że piłkarska inteligencja to nic innego, jak wysoko rozwinięty poziom funkcji wykonawczych, czyli procesów kontrolujących procesy poznawcze.
Funkcje wykonawcze umożliwiają nam wykonywanie świadomych, celowych działań. Mechanizmy te wiążą się z planowaniem, kontrolowaniem, rozwiązywaniem bieżących problemów. Odpowiadają za piłkarską twórczość, umiejętność dostosowania się do aktualnej sytuacji na boisku, pozwalają odpowiednio zmienić taktykę i zrewidować wcześniejsze zachowania.
Niedawne badania opublikowane przez badaczy Clinical Neuroscience Predrag Petrovic potwierdzają tę teorię. W badaniu testowano funkcje wykonawcze piłkarzy z ekstraligi szwedzkiej Allsvenskan (najwyższa krajowa liga) i porównywano je z wynikami piłkarzy z niższej ligi szwedzkiej. Okazało się, że gracze najwyższej ligi osiągali znacznie wyższe wyniki w testach w porównaniu z piłkarzami z niższej ligi. Badania szczegółowe potwierdziły, że obiektywnie najlepsi gracze (ze względu na to, jaką rolę pełnią na boisku) osiągali najwyższe wyniki w zakresie funkcji wykonawczych. Pomiar funkcji wykonawczych może być dobrym predykatorem rozwoju piłkarskiej kariery. Wyniki te zostały wystandaryzowane, czyli pozwalają uogólnić wyniki na resztę populacji. Bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości testy poznawcze staną się narzędziem do opracowania badań prognostycznych o talencie piłkarskim. Swoją drogą, ciekawe, jaki wyniki w testach uzyskałby Messi?