Aktywność fizyczna sprzyja zdolnościom poznawczym
- Szczegóły
- Utworzono: 17 kwietnia 2013
- Katarzyna Maruszewska
Nowe badania naukowe wydają się potwierdzać słynne rzymskie powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”. W ciągu ostatnich lat pojawiło się mnóstwo badań, które potwierdziły, że dbanie o kondycję fizyczną wpływa korzystnie na funkcjonowanie zarówno ośrodkowego układu nerwowego, jak i autonomicznego układu nerwowego. Większa zmienność rytmu serca korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Działalność sportowa zapobiega neurodegeneracji i wspomaga wzrost nerwów i naczyń włosowatych w strefach takich jak: hipokamp, kora, móżdżek i zwoje podstawne.
Tym razem naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie udowodnili, że ludzie, którzy praktykują uprawianie sportu, mają lepsze zdolności poznawcze niż osoby, które nie prowadzą aktywności fizycznej. Badania zostały opublikowane w najnowszym wydaniu czasopisma PLoS ONE .
Badaniem objęto 28 młodych mężczyzn. Spośród nich 14 osób (w wieku 17-23) wykazywało bardzo niski poziom zdolności fizycznej. Pozostałe 14 (w wieku 18-29) miało wysoki poziom zdolności fizycznej. Wyniki tego badania wskazują, że w porównaniu z grupą, która przejawiała siedzący tryb życia, aktywna fizycznie grupa wykazała lepsze funkcjonowanie poznawcze w odniesieniu do koncentracji uwagi, miała także szybszy czas reakcji na bodźce.
Może więc warto wybrać się na rowerową przejażdżkę?
Komentarze
Tzn - ludzie, którzy mają lepsze zdolności poznawcze - chętniej uprawiają sport? :)