Menu

Piwo do papierosa

Liczne badania pokazują silny związek między piciem alkoholu a paleniem papierosów. Niedawno pojawiło się pierwsze szczegółowe studium dotyczące osób spożywających alkohol i palących nikotynę. Studium zostało opracowane na podstawie sprawozdań osób dzwoniących na infolinię (stanu Nowy Jork). Infolinie te mają za zadanie pomagać i wspierać osoby chcące rzucić palenie. Zgromadzone informacje wskazują, że wysoki odsetek palaczy nadużywa także alkoholu. Palacze, którzy spożywają alkohol, mają również dużo większe trudności z rzuceniem palenia niż zwykli palacze. Wyniki zostaną przedstawione w wrześniowym numerze Alcoholism: Clinical & Experimental Research.

Infolinie pomagające rzucić palenia mają szeroki zasięg - są w stanie dotrzeć do ogromnej populacji osób palących, służą około pół milionom palaczy każdego roku w USA. Infolinie są dostępne we wszystkich 50 stanach w USA, Kanadzie, są powszechne również w Europie. Jedna z najbardziej oblężonych infolinii w USA jest w stanie Nowy Jork – odbieranych jest tam ponad 100.000 telefonów rocznie (dane z roku 2010).

Christopher Kahler, profesor nauk behawioralnych i społecznych w Center for Alcohol and Addiction Studies at Brown University, stwierdził, że infolinie są niezwykle ważne w pierwszym kroku podjęcia decyzji o zaprzestaniu palenia. Jeżeli osoba podejmuje kontakt, zaangażuje się, ma dużo większe szansę na rozprawienie się z nałogiem.

Wśród 90 tys. rozmówców odsetek dzwoniących, którzy poza nałogiem nikotynowym zgłaszali nadmierne spożycie alkoholu, był stosunkowo wysoki, bo prawie 23 procent. Innymi słowy, analizy wykazały, że niebezpieczne picie występuje u prawie jednego na czterech rozmówców infolinii. Dlaczego tak się dzieje, że nałogowcy nie poprzestają na jednym nałogu?

Christopher Kachler stwierdził, że istnieje wiele potencjalnych czynników przyczyniających się do zwielokrotnienia przyjmowanych używek. Po pierwsze, osoby, które piją intensywnie, mogą mieć bardziej rozregulowany tryb życia i mogą doświadczać więcej niekorzystnych konsekwencji zawodowych czy osobistych. Tym samym takie osoby są narażone na więcej sytuacji stresogennych.. Wreszcie, spożywanie alkoholu może narodzić potrzebę palenia, a jak wiadomo, przy spożyciu alkoholu trudniej hamować swoje zachowania i pragnienia.

Wyniki dostarczają ciekawych rozwiązań, w jaki sposób można dotrzeć do dużej grupy osób nadmiernie pijących. Krótkie interwencje alkoholowe mogą być równie pomocne, co interwencje antynikotynowe. Dostępność infolinii całą dobę sprawia, że osoba, która boryka się z problemem, może zadzwonić do niej w każdej chwili. Wprowadzenie równoległych interwencji: antynikotynowych i antyalkoholowych mogłoby być udanym rozwiązaniem, które zapewniałoby wszechstronne wsparcie dzwoniącym. Miejmy nadzieję, że w naszym kraju taki pomysł będzie miał szansę zaistnieć.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku