Menu

Mniej kłamiesz, dłużej żyjesz

Najnowsze badania przedstawione na kongresie American Psychological Association donoszą, że prawdomówność przedłuża nasze życie, poprawiając nasz dobrostan fizyczny i psychiczny.

Ostatnie wyniki wskazują, że Amerykanie kłamią średnio 11 razy w ciągu tygodnia. Autorka badania, Anita E. Kelly, dr nauk med., profesor psychologii na University of Notre Dame, chciała się dowiedzieć, czy bardziej uczciwie życie może spowodować poprawę i  ochronę naszego zdrowia.

Badaczka przeprowadziła eksperyment z „uczciwości” na próbie 110 osób, z czego 34 procent stanowiły osoby dorosłe, a 66 procent stanowili studenci.

Średnia wieku badanych wynosiła 31 lat. Połowa uczestników miała za zadanie zredukować ilość  kłamstw (tych drobnych, jak i tych większych) w trakcie prowadzonych badań. Druga połowa badanych stanowiła grupę kontrolną, która nie otrzymała żadnych specjalnych instrukcji. Obie grupy przychodziły do laboratorium przez okres 10 tygodni. W ciągu czasu trwania badania związek między zdrowiem a mniejszą ilością kłamstw uczestników stawał się coraz silniejszy. Grupa badanych zgłaszała mniej problemów zdrowotnych( m.in. bóle głowy, brzucha) i psychicznych (m.in. napięcie, smutek) w porównaniu z grupą kontrolną. Natomiast gdy członkowie grupy kontrolnej mniej kłamali w danym tygodniu, doświadczali znacznej poprawy w zakresie zdrowia psychicznego.

W porównaniu z grupą kontrolną grupa badanych doświadczała siebie jako bardziej szczerych. Uczestnicy, którzy byli prawdomówni, zgłaszali, że ich osobiste relacje poprawiły się, a ich interakcje społeczne były bardziej satysfakcjonujące. Analizy wykazały, że  poprawa w relacjach znacznie wzmocniła stan zdrowia badanych.

Z takimi wynikami badań nie chciałoby się polemizować. Uczciwość popłaca, szczególnie na wakacjach.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku