Kolor światła a barwa nastroju
- Szczegóły
- Utworzono: 29 sierpnia 2013
- Milena Drzewiecka
Pracujesz lub uczysz się w nocy? Światło, przy jakim to robisz, wpływa na Twój nastrój. The Journal of Neuroscience opublikował wyniki badań, z których wynika, że niebieskie światło może doprowadzić nawet do depresji. Nie mniej ryzykowne są długie nocne godziny przy tradycyjnych żarówkach, emitujących białe światło.
Neuropsychologowie z The Ohio State University wzięli na warsztat cztery rodzaje oświetlenia nocą: niebieskie, białe, czerwone oraz – o ile w ogóle można tu mówić o oświetleniu – naturalną ciemność. Najlepszy wpływ na badane chomiki miała ciemna noc, ale przecież ludziom, którzy pracują po zmroku lub tym, którzy w swoim miejscu pracy nie mają okien (vide: autorka artykułu…), światła wyłączyć nie można. Okazuje się, że najmniej zdradliwe jest przytłumione czerwone światło. Niebieskie i białe mogą źle wpływać na zdrowie, powodować apatię, a nawet prowadzić do depresji.
Komórki nerwowe wrażliwe na światło wysyłają informację do innych, odpowiedzialnych za nasz nastrój oraz emocje. Wystawienie na światło nocą może pobudzać te neurony, które normalnie reagują na światło w dzień, co może prowadzić do pewnej dezorientacji. Chomiki wystawione na niebieskie i białe światło nocą, po wyjściu z pomieszczenia piły mniej słodkiej wody niż te, którym eksponowane czerwone światło. Mniejsze pragnienie zwykle lubianego płynu wiązano ze spadkiem nastroju. Negatywny wpływ niebieskiego i białego światła zaobserwowano, biorąc też pod lupę hipokamp, czyli tę część mózgu, która odpowiada za przesyłanie sygnałów, w tym informacji z pamięci krótko- do długotrwałej.
Biorąc pod uwagę, że hipokamp odgrywa istotną rolę w uczeniu się, wystawienie na niebieskie światło nocą to jak obniżanie sobie szans na przyswajanie wiedzy czy twórczą pracę.
Wskazówka dla pracodawcy: nie emitujcie pracownikom nocą przyćmionego niebieskiego i białego światła. Wskazówka dla wszystkich: nocna praca przed ekranem komputera czy zaśnięcie przy włączonym telewizorze mogą zaszkodzić naszemu samopoczuciu i wydajności. Na nasz mózg, a zarazem nastrój najlepiej wpływa naturalne dzienne światło.
Opis całego badania wspominanego w tekście można znaleźć w: Bedrosian, T.A., Fonken, L.K., Walton, J.C., Haim, A., & Nelson, R.J. (2011). Dim light at night provokes depression-like behaviors and reduces CA1 dendritic spine density in female hamsters. Psychoneuroendocrinology, 36, 1062-1069.