Menu

Segregujący studenci

Badania wskazują, że zachowania prośrodowiskowe nie są związane tylko i wyłącznie z lansowanym obecnie trendem na bycie eko! Coraz więcej młodych ludzi interesuje się ochroną środowiska, a w grupie tej prym wiodą panie!

Co sądzicie o zachowaniach ekologicznych? Czy segregujecie śmieci, bo tak nakazuje obecne prawo, czy może dlatego, że uważacie, że w taki sposób przyczyniacie się do zachowania środowiska naturalnego? O ekologii mówi się od wielu lat dużo: zarówno o zagrożeniach wynikających z ekspansywnych działań człowieka, jak i o zachowaniach prewencyjnych- proekologicznych. Z każdej strony jesteśmy zarzucani obrazami wycinanych w pień lasów, ginących zwierząt czy zmian meteorologicznych spowodowanych efektem cieplarnianym, i niby wiemy, że warto zmieniać żarówki na bardziej energooszczędne, wyrzucać baterie do specjalnych kontenerów, nie zanieczyszczać środowiska naturalnego, a mimo tego, robiąc sobie wycieczkę po polskich lasach, trudno jest nie trafić na worek porzuconych śmieci czy puszkę po piwie. Jakiś czas temu ze sztucznego jeziora maltańskiego, znajdujące się w Poznaniu, podczas oczyszczania wyciągnięto mnóstwo butelek, a także rower i pralkę!

Wygląda na to, że mimo iż wielu ludzi uznaje idee proekologiczne za wartościowe, z ich wprowadzeniem w życie codzienne bywa gorzej. Okazuje się, że postawy oraz świadomość zachowań przyjaznych środowisku są związane z płcią. Wiele badań dowiodło, że znacznie bardziej rozwinięte są w tym kierunku kobiety, chociaż to mężczyźni posiadają bardziej rozbudowaną wiedzę związaną z ochroną środowiska. Na postawy proekologiczne wpływa również miejsce zamieszkania - odległość od miejsc zagrożonych problemami środowiskowymi. Mieszkańcy miast wykazują również większa zainteresowanie oraz zaniepokojenie sprawami ochrony środowiska aniżeli osoby pochodzące ze wsi.

Grupą, która szczególnie charakteryzuje się świadomością zachowań przyjaznych środowisku, są studenci, chociaż często w ich przypadku z przyczyn ekonomicznych ta świadomość nie może zamienić się w czyn. Tureccy badacze Müderrisoğluoraz Altanlar postanowili sprawdzić, czy ta grupa badanych różni się między sobą w zakresie postaw oraz świadomości proekologicznej, ze względu na płeć, miejsce zamieszkania oraz typ studiów.

W badaniach wzięło udział 8350 studentów różnych wydziałów: technicznych, medycznych, pedagogicznych oraz przyrodniczych. Badani wypełniali specjalny kwestionariusz postaw wobec ekologii (NEP), w którym znajdowało się 15 pozycji odzwierciedlających 5 różnych postaw wobec zachowań sprzyjających ochronie środowiska.

Badania przede wszystkim pokazały, że rodzaj studiów nie ma związku z postawami oraz zachowaniami proekologicznymi. Co ciekawe, okazało się, że studenci leśnictwa, którzy mieli najwięcej kursów o tematyce środowiskowej, wykazywali najmniej zachowań nastawionych na ochronę środowiska w porównaniu do innych studentów. Badacze tłumaczą ten zaskakujący wynik tym, że ludzie skupiają się na problemach ekologicznych w miejscach, w których zamieszkują. Okolica, w której mieszkają badani, jest zalesiona, a natura bujna, co może tłumaczyć mniejszy udział w zachowaniach proekologicznych nawet tych studentów, których studia dotyczą ekologii.

Badacze również nie stwierdzili, aby miejsce pochodzenia wpływało na postawę oraz zachowania sprzyjające ochronie środowiska, tłumacząc wynik po raz kolejny zasadą miejsca, w którym się aktualnie mieszka. Jeżeli chodzi o płeć, to okazało się, że kobiety znacznie częściej zachowywały się w sposób proekologiczny aniżeli mężczyźni.

Nie mniej jednak dowiedziono, że studenci bardzo silnie są zainteresowani kwestiami ochrony środowiska. Z pewnością, z racji tego, że coraz więcej osób decyduje się na podjęcie studiów, jest to optymistyczna wiadomość i dla ekologów, i dla wszystkich tych, dla których ważne jest zachowanie naszej pięknej natury.

Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku