Mniej znaczy lepiej
- Szczegóły
- Utworzono: 17 czerwca 2014
- Katarzyna Sanna
Wydawać by się mogło, że rywalizacja pomiędzy płciami zaczynać się może najwcześniej dopiero po narodzinach. Badania australijskich naukowców donoszą, że dziewczynki w okresie życia płodowego są w bardziej uprzywilejowanej sytuacji pod względem biologicznym w porównaniu do chłopców.
W badaniach opublikowanych na łamach Molecular Human Reproduction pokazano, że łożysko produkuje inne hormony w przypadku dziewczynek oraz chłopców. Okazało się, że w przypadku ciąż z dziewczynkami placenta produkuje znacznie więcej hormonów zaangażowanych w utrzymanie ciąży oraz tolerancję na system immunologiczny matek. Co prawda, zauważono, że męskie płody po porodzie charakteryzują się większą długością oraz wagą urodzeniową, ale zjawisko to nie stanowi o lepszym rozwoju płodowym dziecka. Konsekwencją szybszego wzrostu u męskich płodów jest mniejsza możliwość łożyska do stworzenia suboptymalnych warunków dla jego rozwoju. To z kolei może zwiększać ryzyko niedożywienia, które z kolei może przyczynić się do obniżenia wagi urodzeniowej i w wieku dorosłym zwiększać ryzyko występowania zaburzeń, jak na przykład choroby układu krążenia.
Ponadto ciąże z chłopcami są uważane za trudniejsze do utrzymania dla kobiet oraz bardziej narażone na rozwój nieprawidłowości. Jest to częściowo spowodowane właśnie tendencją męskich płodów do bardziej agresywnego wzrostu. Zbyt szybki rozwój utrudnia organizmowi matki dostarczenie niezbędnych składników odżywczych, czego efektem może być niedożywienie płodu.
Jedna z autorek badania powiedziała: „Już od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że dziewczynki wygrywają z chłopcami w walce o przetrwanie”. Kobiece płody nie tylko mają przewagę w zakresie warunków w okresie życia płodowego, ale również są mniej narażone na przedwczesny poród, śmierć okołoporodową oraz makrosomię, czyli nadmierną masę płodu w stosunku do wieku płodowego. Produkcja różnych hormonów przez łożysko w zależności od płci płodu może również wyjaśniać różnice rozwojowe pomiędzy płciami.
Artykuł ukazał się w:
- Buckberry,S, Bianco-Miotto, T., Bent,S.J., Dekker,G.A.,Roberts, C.T. (2014). Integrative transcriptome metaanalysis reveals widespread sex-biased gene expression at the human fetal–maternal interface Molecular Human Reproduction, doi: 10.1093/molehr/gau035.
- http://www.medicaldaily.com/womb-makes-it-easy-being-girl-how-placenta-protects-girls-more-boys-285690