Menu

W sieci

Coraz częściej do profesjonalistów zgłaszają się osoby uzależnione od Internetu. To zjawisko jest co prawda nowe, ale jak każdy nałóg pochłania coraz więcej ofiar. Czym jest uzależnienie od Internetu i kto znajduje się w grupie ryzyka?

Kiedy tylko Damian wraca do domu, zamyka się w swoim pokoju. Nie ma życia - rodzinnego ani towarzyskiego. Zawala szkołę, mało je i mało śpi. Każdą wolną minutę spędza, surfując po Internecie i grając w gry online. Damian, tak jak wiele innych osób, jest uzależniony.

Jaka jest pierwsza rzecz, jaką robicie zaraz po przebudzeniu? Papieros, siku, rozciąganie, a może sprawdzacie konto na fejsie, pocztę i co nowego na pudelku? Narkotyki, alkohol oraz hazard były do niedawna uważane za najbardziej uzależniające. Teraz do tej grupy dołączył również Internet. Coraz więcej młodych ludzi zgłasza się do gabinetów psychoterapeutycznych z rozpoznaniem uzależnienia. Pomimo że jest to nowy nałóg, już teraz mówi się o nim jako o pladze XXI wieku. Co więcej, jest to uzależnienie o tyle jakościowo nowe, że tak jak w przypadku alkoholizmu czy hazardu trzeba zorganizować sobie możliwość jego realizowania, tak w przypadku Internetu dzięki postępowi techniki mamy go praktycznie przy sobie cały czas - na przystanku, w kinie, w łóżku, podczas zajęć, na spotkaniu w pubie. Uzależnienie od Internetu jest charakteryzowane jako zaburzenie kontroli impulsów. Do symptomów nałogu zalicza się:

  • utratę kontroli

  • wycofanie z życia

  • pragnienie ciągłego korzystania z internetu

  • zaburzenie funkcjonowania

  • problemy z podejmowaniem decyzji

Ponadto osoby uzależnione doświadczają standardowego dla wszystkich uzależnień rozregulowania emocjonalnego i behawioralnego, wahania nastrojów, lęku, depresji. To, w jaki sposób objawia się uzależnienie, pokazuje poniższa animacja:

Uważa się, że w niektórych przypadkach uzależnienie jest de facto wypadkową innych problemów psychologicznych, na przykład słabych umiejętności nawiązywania kontaktów. Internet nie ma twarzy, w związku z tym dla wielu jest to bezpieczna forma realizacji potrzeb społecznych. Problem w tym, że im więcej dajemy się wciągnąć w sieć, tym bardziej tracimy. Kompetencje społeczne da się wyćwiczyć, ale nie wtedy, gdy ich nie trenujemy prawie wcale w realu. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim mężczyźni, osoby, które spędzają powyżej dwóch godzin dziennie przy komputerze, mające niską jakość relacji społecznych z innymi, osoby, które wcześniej przeżyły jakieś traumatyczne wydarzenie, oraz mało zadowolone ze swojego życia akademickiego. Okazuje się również, że to, w jaki sposób posługujemy się Internetem, może zwiększać prawdopodobieństwo uzależnienia się. Osoby, które głównie korzystają z chatów, portali społecznościowych, są najbardziej narażone. Wnioski z badań Giuseppe Craparo wskazują,że wstyd również jest zaangażowany w powstawanie uzależnienia do Internetu. Wstyd definiuje się jako „ranę w czyimś poczuciu własnej wartości, bolesne uczucie związane z poczuciem, że zrobiło się coś niezgodnego z własnymi standardami”. Być może doświadczanie poczucia wstydu, na przykład w ramach relacji społecznych, pcha ludzi do ucieczki do świata alternatywnego, spostrzeganego jako bardziej bezpieczny. Unikanie konfrontacji z rzeczywistością oraz gratyfikacja w postaci anonimowości są dwoma mechanizmami, które wplątują człowieka w koła uzależnienia.

Jeżeli czujecie, że przez Internet Wasze życie stało się ostatnio uboższe i doświadczacie symptomów opisanych w tym artykule, pomyślcie o zgłoszeniu się do profesjonalisty.

Na podstawie:

  • Giuseppe Craparo, Roberta Messina, Sergio Severino, Silvia Fasciano, Vincenza Cannella1, Alessio Gori, Marco Cacioppo, Roberto Baiocco. The Relationships Between Self-Efficacy, Internet Addiction and Shame. Indian Journal of Psychological Medicine | Jul - Sep 2014 | Vol 36 | Issue 3
Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku