W sieci
- Szczegóły
- Utworzono: 24 czerwca 2015
- Katarzyna Sanna
Coraz częściej do profesjonalistów zgłaszają się osoby uzależnione od Internetu. To zjawisko jest co prawda nowe, ale jak każdy nałóg pochłania coraz więcej ofiar. Czym jest uzależnienie od Internetu i kto znajduje się w grupie ryzyka?
Kiedy tylko Damian wraca do domu, zamyka się w swoim pokoju. Nie ma życia - rodzinnego ani towarzyskiego. Zawala szkołę, mało je i mało śpi. Każdą wolną minutę spędza, surfując po Internecie i grając w gry online. Damian, tak jak wiele innych osób, jest uzależniony.
Jaka jest pierwsza rzecz, jaką robicie zaraz po przebudzeniu? Papieros, siku, rozciąganie, a może sprawdzacie konto na fejsie, pocztę i co nowego na pudelku? Narkotyki, alkohol oraz hazard były do niedawna uważane za najbardziej uzależniające. Teraz do tej grupy dołączył również Internet. Coraz więcej młodych ludzi zgłasza się do gabinetów psychoterapeutycznych z rozpoznaniem uzależnienia. Pomimo że jest to nowy nałóg, już teraz mówi się o nim jako o pladze XXI wieku. Co więcej, jest to uzależnienie o tyle jakościowo nowe, że tak jak w przypadku alkoholizmu czy hazardu trzeba zorganizować sobie możliwość jego realizowania, tak w przypadku Internetu dzięki postępowi techniki mamy go praktycznie przy sobie cały czas - na przystanku, w kinie, w łóżku, podczas zajęć, na spotkaniu w pubie. Uzależnienie od Internetu jest charakteryzowane jako zaburzenie kontroli impulsów. Do symptomów nałogu zalicza się:
-
utratę kontroli
-
wycofanie z życia
-
pragnienie ciągłego korzystania z internetu
-
zaburzenie funkcjonowania
-
problemy z podejmowaniem decyzji
Ponadto osoby uzależnione doświadczają standardowego dla wszystkich uzależnień rozregulowania emocjonalnego i behawioralnego, wahania nastrojów, lęku, depresji. To, w jaki sposób objawia się uzależnienie, pokazuje poniższa animacja:
Uważa się, że w niektórych przypadkach uzależnienie jest de facto wypadkową innych problemów psychologicznych, na przykład słabych umiejętności nawiązywania kontaktów. Internet nie ma twarzy, w związku z tym dla wielu jest to bezpieczna forma realizacji potrzeb społecznych. Problem w tym, że im więcej dajemy się wciągnąć w sieć, tym bardziej tracimy. Kompetencje społeczne da się wyćwiczyć, ale nie wtedy, gdy ich nie trenujemy prawie wcale w realu. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim mężczyźni, osoby, które spędzają powyżej dwóch godzin dziennie przy komputerze, mające niską jakość relacji społecznych z innymi, osoby, które wcześniej przeżyły jakieś traumatyczne wydarzenie, oraz mało zadowolone ze swojego życia akademickiego. Okazuje się również, że to, w jaki sposób posługujemy się Internetem, może zwiększać prawdopodobieństwo uzależnienia się. Osoby, które głównie korzystają z chatów, portali społecznościowych, są najbardziej narażone. Wnioski z badań Giuseppe Craparo wskazują,że wstyd również jest zaangażowany w powstawanie uzależnienia do Internetu. Wstyd definiuje się jako „ranę w czyimś poczuciu własnej wartości, bolesne uczucie związane z poczuciem, że zrobiło się coś niezgodnego z własnymi standardami”. Być może doświadczanie poczucia wstydu, na przykład w ramach relacji społecznych, pcha ludzi do ucieczki do świata alternatywnego, spostrzeganego jako bardziej bezpieczny. Unikanie konfrontacji z rzeczywistością oraz gratyfikacja w postaci anonimowości są dwoma mechanizmami, które wplątują człowieka w koła uzależnienia.
Jeżeli czujecie, że przez Internet Wasze życie stało się ostatnio uboższe i doświadczacie symptomów opisanych w tym artykule, pomyślcie o zgłoszeniu się do profesjonalisty.
Na podstawie:
- Giuseppe Craparo, Roberta Messina, Sergio Severino, Silvia Fasciano, Vincenza Cannella1, Alessio Gori, Marco Cacioppo, Roberto Baiocco. The Relationships Between Self-Efficacy, Internet Addiction and Shame. Indian Journal of Psychological Medicine | Jul - Sep 2014 | Vol 36 | Issue 3