Sondaż Gallupa: optymizm jest zjawiskiem globalnym
- Szczegóły
- Utworzono: 29 maja 2009
- Redakcja
Mimo recesji, konfliktów, głodu w niektórych rejonach świata czy epidemii grypy najnowszy sondaż przeprowadzony przez Instytut Gallupa i naukowców z Uniwersytetu w Kansas wykazał, że wciąż jesteśmy optymistami - pisze serwis "EurekAlert".
Wyniki badań zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Association for Psychological Science (APS), które odbyło się w San Francisco.
Sondaż, w którym wzięło udział 150 tys. dorosłych osób z ponad 140 krajów, wykazał, że optymizm jest cechą uniwersalną i ponadnarodową.
89 proc. respondentów liczy na to, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie im się żyło tak dobrze lub lepiej niż obecnie, a 95 proc. badanych uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie im się żyło tak dobrze lub lepiej niż pięć lat temu.
"Te rezultaty stanowią niezbity dowód na to, że optymizm jest zjawiskiem uniwersalnym" - mówi prowadzący badania Matthew Gallaghert z Uniwersytetu w Kansas.
W zależności od wyników sondażu państwa podzielono na pięć kategorii: bardzo optymistyczne, optymistyczne, średnio optymistyczne, pesymistyczne i bardzo pesymistyczne.
Okazało się, że najwięcej optymistów mieszka w Irlandii, Brazylii, Danii i Nowej Zelandii, najmniej zaś w Zimbabwe, Egipcie, Bułgarii i na Haiti. Stany Zjednoczone uplasowały się na 10. pozycji w grupie krajów bardzo optymistycznych, natomiast Irak i Afganistan zostały zakwalifikowane go grupy krajów "bardzo pesymistycznych".
Polski "EurekAlert" nie wymienia, koncentrując się na krajach o skrajnych nastrojach.
Badacze zaznaczają, że czynniki demograficzne (m.in. wiek i zarobki) miały bardzo niewielki wpływ na poziom optymizmu respondentów.
PAP - Nauka w Polsce
Komentarze