Menu

Miłość, o sztuce okazywania uczuć - recenzja

Miłość! Czym ona jest: uczuciem, stanem ducha, czymś nieuchwytnym, czymś nierealnym, a może po prostu jest wyuczoną reakcją behawioralną? Leo F. Buscaglia błyskotliwie zauważa, iż pomimo niezmiennego towarzystwa miłości w naszym życiu, nauka- nawet psychologia, nie interesuje się jej tematyką aż nadto. Dlatego też wspomniany powyżej pedagog postanowił samodzielnie zgłębić temat, rozpoczynając od prowadzenia zajęć dla studentów, na których rozmawiał o miłości. Publikacja, nosząca tytuł „Miłość, o sztuce okazywania uczuć”, stanowi zbiór przemyśleń zarówno samego autora, jak i jego studentów.

Zdaniem Leo F. Buscagliego „miłość jest dynamiczną interakcją obecną w każdej sekundzie przez całe nasze życie, jest zawsze i wszędzie”, nie można jest znaleźć i stracić, za to trzeba i można się jej nauczyć, „w miłości się bowiem wzrasta”.

Człowiek, jako istota społeczna, w procesie uczenia się przejmuje wiele zachowań od innych, także te dotyczące sposobu przeżywania, wyrażania i okazywania innym uczucia. Autor książki wskazuje na istotną rolę rodziny, systemu edukacji i kultury, a więc czynników wpływających na naszą osobistą definicję miłości. Odwołując się do humanistycznego nurtu, Buscaglia uwypukla sprawczą moc jednostki w procesie stawania się i rozwoju, upatrując w tym możliwości i szansy dla wszystkich, bez względu na ograniczenia, zwłaszcza te sztuczne: „ Najtrudniejszą rzecz a na świecie jest być kimś, kim się nie jest”.

Autor w swych rozważaniach przeprowadza Czytelnika przez jedenaście komnat miłości, z których każda inaczej się zwie i inną obdarowuje prawdą:

  • Miłości się uczymy
  • Człowiek musi kochać i być kochanym
  • Trudno jest stworzyć definicje miłości
  • Miłość nie wiem, co to wiek
  • Wiele jest przeszkód na drodze miłości
  • Żeby kochać innych, trzeba najbardziej pokochać siebie
  • Żeby kochać, trzeba skończyć z przyczepianiem innym etykietek
  • Miłość to odpowiedzialność
  • Miłość szanuje potrzeby
  • Miłość wymaga siły
  • Miłość nie przeprasza

Po lekturze powyższej książki, Czytelnik może odczuwać lekki niedosyt, zwłaszcza jeśli spodziewał się wyników badań naukowych, poświęconych tematyce miłości. Co prawda, Buscaglia przytacza kilka danych statycznych, jednak swoich rozważań w głównej mierze nie opiera na wynikach badań. Jak sam przyznaje, pozostawia to zadanie „ ludziom mądrzejszym, bardziej doświadczonym (…), których wiedza i talent są większe niż moje”.

„Miłość, o sztuce okazywania uczuć” nie należy do pozycji, które po przeczytaniu odstawia się na półkę, bowiem ta niewielka książeczka mieści na swych stronach setki prawd dotyczących ludzi, życia, miłości i rozwoju. Warto ją mieć zawsze blisko siebie, by podzielić się ulubionym cytatem, anegdotą, czy spostrzeżeniem z innymi. Dzielenie się jest czynnością najbardziej cenioną przez samego Leo F. Buscaglii, który udostępnił Czytelnikom swoje przemyślenia na temat miłości. Teraz przyszła kolej na Was Drodzy Czytelnicy.

 

„Masz pędzel i farby, więc namaluj swój świat i wskakuj do środka”

Nikos Kazantzakis, cytat zaczerpnięty z książki „Miłość, o sztuce okazywania uczuć”.

Kamila Pasek
Autor: Kamila Pasek
Redaktor informacyjna
Psycholog społeczny, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, bloger. W kręgu jej zainteresowań naukowych związanych z psychologią znajduje się seksualność człowieka, psychologia społeczna, psychologia pracy oraz psychologia motywacji, zaś swoimi zainteresowaniami pozanaukowymi dzieli się na blogu: http://spryciara.crazylife.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku