Serotonina wpływa na postrzeganie związku
- Szczegóły
- Utworzono: 01 kwietnia 2011
- Agnieszka Potrzuska
Badacze z Uniwersytetu Oxford odkryli, że serotonina wpływa na to, jak oceniamy poziom intymności związków. Dobrowolnie biorący udział w badaniu zdrowi dorośli, u których poziom aktywności serotoniny został obniżony, oceniali pary na zdjęciach jako będące w mniej intymnych i mniej romantycznych związkach, niż ci, których aktywność serotoniny była na normalnym poziomie. Wyniki potwierdzają możliwość, że niższy poziom serotoniny u osób z depresją i innymi zaburzeniami może przyczyniać się do zmiany postrzegania przez nich związków międzyludzkich.
Profesor Robert Rogers, który poprowadził badanie, wyjaśnia, że serotonina jest ważna w zachowaniu społecznym oraz odgrywa znaczącą rolę w zaburzeniach psychologicznych, takich jak depresja. Badacz chciał sprawdzić, czy aktywność serotoniny wpływa na dokonywane oceny bliskości związków międzyludzkich.
Problemy ze społecznymi relacjami i poczucie społecznej izolacji to przykładowe cechy depresji u niektórych osób. Jest możliwe, że powyższe trudności mogą być związane ze zmianami w działaniu pewnych systemów w mózgu, takich jak aktywności serotoniny, poprzez jej wpływ na zmianę sposobu postrzegania związku z partnerami. Takie rozumienie kwestii jest bardzo istotne, jako że bliskie związki międzyludzkie uważane są za czynnik wspierający i chroniący przed rozwojem chorób psychicznych oraz pozwalający na szybsze z nich wychodzenie. Odwrotny wpływ związków również jest prawdziwy – dysfunkcyjne związki mogą uruchamiać zaburzenia u osób w grupie ryzyka.
Zespół z Uniwersytetu Oxford wraz z kolegami z Uniwersytetu w Liverpoolu oraz naukowcami z brytyjskiej szkoły wyższej King's College London manipulowali aktywnością serotoniny u zdrowych dorosłych ochotników, a następnie prosili ich, by dokonywali oceny zdjęć, na których widniały pary.
Podejście to wymagało podawania napojów z aminokwasami dwóm grupom ochotników. Jedna grupa otrzymała napoje zawierające tryptofan - aminokwas, z którego serotonina składa się w mózgu. Druga grupa otrzymała napoje, które nie zawierały tego związku. Różnice w osądach dokonane przez dwie grupy odzwierciedlały zmiany w aktywności serotoniny.
Grupa 22 ochotników, która otrzymała napój z tryptofanem oceniała pary na zdjęciach jako będące w mniej intymnym i mniej romantycznym związku, niż 19 uczestników, którzy otrzymali kontrolny napój. Co prawda, jest to niewielkie badanie, ale te same wzorce mogą być spokojnie rozszerzone na to, jak postrzegamy swój własny związek. Aktywność serotoniny może wpływać na zdolność chorujących na depresję do pozostawania w pozytywnym, intymnym związku.