Jak na stres reaguje nasz mózg?
- Szczegóły
- Utworzono: 27 kwietnia 2011
- Katarzyna Maruszewska
Zespół neurologów (University of Leicester, we współpracy z naukowcami z Polski i Japonii) ogłosił przełom w rozumieniu procesów chemicznych zachodzących na skutek stresujących i traumatycznych wydarzeń. Nasz mózg podczas stresu może wytwarzać wysoką ilość białka, zwanego neuropsyną, która przyczynia się do aktywności ciała migdałowatego. Odkrycie to daje nadzieję na skuteczniejsze leczenie zaburzeń psychicznych, w szczególności zaburzeń lękowych.
Dr Robert Pawlak z Uniwersytetu w Leicester, który prowadził zespół badawczy, mówi, że problemy związane ze stresem dotykają ogromny procent populacji.
Ponad 20 % ludzi doświadcza przynajmniej raz w życiu jakiejś formy zaburzeń lękowych, co niekorzystnie wpływa na sferę osobistą, społeczną i ekonomiczną.
Wcześniejsze eksperymenty wykazały znaczne różnice osobowe w doświadczaniu skutków stresu. Choć większość z nas przeżywa w swoim życiu traumatyczne wydarzenia, tylko niektórzy doświadczają zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęki.
Dr Pawlak dodaje, że brak zależności między stresem a zaburzeniami psychicznymi skłonił naukowców do poszukiwań czynników, które mogą decydować o tym, dlaczego niektóre osoby mogą być bardziej narażone na rozwój zaburzeń psychicznych.
Przeprowadzone badania wykazały, że emocjonalne centrum mózgu, czyli jądro migdałowate reaguje na stres poprzez zwiększenie produkcji białka, zwanego neuropsyną. Działalność białka wywołuje serię zdarzeń chemicznych, które powodują wzrost pobudzenia ciała migdałowatego.
W eksperymencie przeprowadzonym na gryzoniach wykazano, że w warunkach niebezpiecznych (otwarte, oświetlone przestrzenie) - myszy reagowały stresem, unikając tych miejsc. Na skutek zablokowania produkcji białka (farmakologicznie lub przez terapie genową) – myszy nie wykazywały behawioralnych oznaków stresu, pomimo znajdowania się w tych samych zagrażających warunkach.
Dzisiaj jeszcze nie wiadomo, czy neuropsyna może spełniać podobną funkcję u ludzi, jak u gryzoni. Wiadomo, że neuropsyna odgrywa ważną rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu, jednak możliwe, że bierze też udział w przetwarzaniu emocji.
Jeżeli wyniki potwierdzą się, otworzą się nowe ścieżki zapobiegania i leczenia zaburzeń wywołanych wskutek stresu.