Menu

Przyjazne stosunki w pracy mogą wydłużyć Ci życie

Najnowsze badania naukowców z Tel Avivu wskazują na zależność między wsparciem społecznym w środowisku pracy a zmniejszonym ryzykiem śmierci. Wyniki pokazują, że wsparcie ze strony współpracowników wpływa korzystnie na zdrowie i przyczynia się do minimalizacji ryzyka śmierci. Co ciekawe, badacze nie wykryli podobnej zależności w relacji szef – podwładny.

W przeprowadzonym badaniu wzięło udział 820 dorosłych izraelskich pracowników. Eksperyment prowadzony był na przestrzeni 20 lat (1988- 2008) na tej samej grupie pracowników. Wykluczone zostały osoby, u których rozpoznano problemy zdrowotne (psychiczne, fizyczne). Badacze wzięli pod uwagę inne istotne czynniki mogące wpływać na śmiertelność: wiek, płeć, wykształcenie, jak również poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, spożycie alkoholu, palenia papierosów. Osoby, które brały udział w badaniu, pracowały w branżach, finansowych, ubezpieczeniowych i ochrony zdrowia. Przeciętny dzień pracy każdego z uczestników badania wynosił 8 h.

Pracownikom zadawano pytania dotyczące m.in. warunków pracy, jakości kontaktów z innymi, odczuwanej pomocy ze strony innych, poczucia bezpieczeństwa.

Wyniki dowiodły, że najwyższy odsetek śmiertelności wykazywali pracownicy z niskim poczuciem wsparcia. Związek między wsparciem społecznym a śmiertelnością był największy wśród osób w wieku 38-43 lat.

Wpływ warunków pracy na zdrowie człowieka nie podlega dyskusji. Niedawne, kwietniowe badania opublikowane w czasopiśmie „Annals of Internal Medicine” doniosły, że ilość czasu spędzonego w miejscu pracy może istotnie wpływać na ryzyko zawału serca. Ludzie, którzy pracują ponad 10 h, mają o 67 % większe ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, niż osoby, które pracują 7-8 h.

Wyniki badań mogą mieć istotną rolę przy projektowaniu działań profilaktycznych tworząc miejsca pracy. Atmosfera zaufania i bezpieczeństwa oraz wzajemna pomoc w środowisku pracy redukują stres, co może istotnie minimalizować ryzyko śmierci.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku