Menu

Zatrudnienie a rozwód

Badanie dotyczące zatrudnienia i rozwodów przeprowadzone przez L. Sayer, sugeruje, że, co prawda, presja wywierana na kobietach, by nie pracowały zawodowo poza domem osłabła, natomiast oczekiwania wobec mężczyzn jako żywicieli rodzin pozostają nadal wysokie. Badanie wykorzystało dane pochodzące od ponad 3600 par z trzech tur, które przeprowadzone były w latach 1987-88, 1992-94, oraz 2001-2. Celem było wykazanie, jak status zatrudnienia wpływa na decyzje zarówno kobiet i mężczyzn odnośnie zakończenia związku małżeńskiego.

Zgodnie z wynikami, status zatrudnienia kobiety nie wpływał na prawdopodobieństwo decyzji mężczyzny o rozwodzie. Ponadto, innym wnioskiem było to, że pracująca zawodowo kobieta częściej inicjuje rozwód niż kobieta, która nie jest zatrudniona, ale tylko wtedy, gdy deklaruje wysokie niezadowolenie ze związku.

Wyniki dla zatrudnienia mężów są bardziej zaskakujące. Biorąc bowiem pod uwagę męża, bycie bezrobotnym nie tylko zwiększa szansę na to, że żona zaproponuje mu rozwód, ale także wiąże się z tym, że to on będzie właśnie tym, który zdecyduje się zakończyć małżeństwo. Nawet mężczyźni relatywnie szczęśliwi w swoim małżeństwie częściej odchodzą, jeśli nie są zatrudnieni.

Wyniki wskazują na asymetryczne zmiany w tradycyjnych rolach rodzajowych w małżeństwie. Bezrobotni mężowie, bez względu na poziom satysfakcji z małżeństwa, częściej decydują się na rozwód. Sugeruje to, że małżeństwo, w którym mąż nie pracuje, jest postrzegane przez mężczyzn jako nie takie, jak powinno w rzeczywistości wyglądać. Bardziej optymistyczny wynik to ten odnoszący się do zatrudnienia kobiet, gdyż status zawodowy żony nie zachęca do decyzji o rozwodzie żadnej ze stron. Wskazuje to na to, że wybór kobiety, aby być pracującą, nie jest żadnym naruszeniem norm istniejących w małżeństwie. Zatrudnienie jedynie zwiększa bezpieczeństwo finansowe.

Wyniki te podkreślają większe zmiany, jakie zaszły w rolach kobiet niż mężczyzn. Zatrudnienie kobiet wzrosło i jest akceptowane, zaś bezrobocie mężczyzn nie jest postrzegane pozytywnie oraz brakuje instytucjonalnego wsparcia dla mężczyzn wybierających bardziej „sfeminizowane” role np. poświęcenie się pracom domowym.

Agnieszka Potrzuska
Autor: Agnieszka Potrzuska
Ukończyłam psychologię o specjalizacji psychologia organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje mnie przede wszystkim tematyka obejmująca obszary psychologii pracy, zarządzania i ekonomii, jak również zagadnienia bliskie ergonomii. Swoją wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi pogłębiam na podyplomowych studiach Menedżerów Personalnych na Politechnice Gdańskiej. Poza tym, interesuje mnie praca z grupą i doskonalenie umiejętności interpersonalnych.

Komentarze  

Agnieszka Swaczyna
# Agnieszka Swaczyna 2011-08-06 22:05
Bardzo interesujące artykuł. Decyzja o rozwodzie z całą pewnością ma bardziej złożone podłoże, ale rzeczywiście bezrobocie męża jest źle postrzegane. Z moich obserwacji wynika, że także brak inicjatywy mężczyzny w poszukiwaniu pracy bywa często przyczyną konfliktów i w konsekwencji - rozwodu. Kobiety nie chcą być jedynymi żywicielami rodziny.
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku