Menu

Terapia śmiechem skuteczna w leczeniu Alzheimera

Najnowsze badania donoszą, że wśród pacjentów z Alzheimerem terapia śmiechem jest tak samo skuteczna, jak powszechnie stosowane leki przeciwpsychotyczne. Dodatkowo stosowanie terapii nielekowej pozwala uniknąć skutków ubocznych związanych z podawaniem leków.

Naukowiec i koordynator projektu dr Lee- Fay Low, pracownik naukowy w Szkole Psychiatrii na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii, przeprowadził eksperyment z zastosowaniem terapii śmiechem. Badania przeprowadzono w 36 australijskich ośrodkach opieki nad osobami starszymi. Lekarze pracujący w tych ośrodkach zostali poddani specjalnemu przeszkoleniu, dotyczącemu zastosowania terapii śmiechem , pracowano m.in. nad rozwojem umiejętności komediowych i improwizacyjnych. Na skutek zastosowania terapii śmiechem (przez okres 12 tygodni) zanotowano wyraźną poprawę stanu zdrowia u 20 procent mieszkańców, którzy przejawiali objawy demencji. Zmiana utrzymywały się do 26 tygodni, jednak sukcesywnie malała od momentu zaprzestania terapii. Aby zmiana była trwała i skuteczna, potrzebne jest ciągłe podtrzymywanie tej specyficznej formy terapii.

Na demencję cierpi wiele starszych osób. Obniżona sprawności umysłowa, obniżenie nastroju doprowadzają do pogarszania się ogólnego poziomu funkcjonowania. Często jedyną formą hamowania postępów choroby jest stosowanie terapii lekowej.

Jednak badania dla brytyjskiego Departamentu Zdrowia wykazały poważne skutki uboczne zażywania leków przeciwpsychotycznych u osób w starszym wieku. W wyniku badań zalecono obniżenie dawek leków i rozwój specjalistycznych szkoleń, dotyczących terapii nielekowej dla opiekunów i lekarzy.

Terapia śmiechem może okazać się skutecznym alternatywą w walce z chorobą. Wyniki badań nad terapią śmiechem zostaną zaprezentowane 22 i 23 września w the National Dementia Research Forum 2011.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku