Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących - Recenzja
- Szczegóły
- Utworzono: 18 maja 2012
- Katarzyna Maruszewska
Na polskim rynku ukazało się wiele artykułów i poradników przeznaczonych dla kandydatów, którzy starają się zabłysnąć na rozmowie rekrutacyjnej. Poradniki te niewiele się od siebie różnią i są najczęściej powieleniem już istniejących. Możemy w nich znaleźć rady typu: „mów zawsze prawdę, bo informacje, które podajesz, można łatwo sprawdzić”.
Autorka polecanej książki twierdzi coś wręcz przeciwnego - 90% informacji, które podaje się na rozmowie kwalifikacyjnej, pracodawca nie jest nawet w stanie sprawdzić na etapie procesu, a te pozostałe 10%, nawet jeśli może sprawdzić, to i tak jest na to mała szansa, bo nie ma na to czasu albo wystarczającej motywacji.
Rekrutacja to sprzedawanie siebie jako osoby, która rozwiąże obecne problemy pracodawcy. Rozmowa rekrutacyjna to sztuka perswazji. Wszystko, co kandydat musi zrobić, to zamiana swojego wykształcenia, umiejętności oraz cech osobowości na język korzyści.
Książka składa się z dwóch części. W pierwszej czytelnik pozna perspektywę rekruterów – czyli jak to wygląda od tej drugiej strony, pozna ćwiczenia, których wykonanie pozwoli dobrze się zaprezentować, pozna cztery rodzaje wywiadów i taktyk postępowania. W drugiej części znajdzie pytania najczęściej zadawane na rozmowie. Przy każdym pytaniu autorka ujawniła cel, czyli ukrytą intencję rekrutującego oraz praktyczne wskazówki, w jaki sposób odpowiadać na pytania, aby wypaść najkorzystniej.
Książka to cenne źródło wiedzy, ujawnia szereg trudnych pytań, które mogą spotkać kandydata na rozmowie. Książka poparta licznymi przykładami, zawiera wiele odniesień do polskich realiów. Lektura szczególnie polecana osobom, które w ramach swojej aktywności biorą udział w rozmowach o pracę.
Angelika Śniegocka - „Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących”