Menu

Nadzieja w życiu ludzi - recenzja

Czym jest nadzieja? Czy możemy bez niej żyć? W jakim momentach życia jest nam najbardziej potrzebna? Autorka książki „Nadzieja w życiu ludzi” Profesor Małgorzata Kościelska w swojej nowej książce stara się odpowiedzieć na te oraz wiele innych nurtujących pytań.

Nadzieja to wyobrażenia i pragnienia dotyczące pożądanych przez nas stanów w dalszej bądź bliższej przyszłości. Jest ona również oczekiwaniem na coś, jej przeżywanie wiąże się z dobrymi emocjami- mamy nadzieję, że ukochany również kocha, że w pracy dostaniemy awans, że wyniki badań będą dla nas pomyślne, że uda nam się przezwyciężyć trudności. Nadzieja może być silna bądź ulotna, można ją „żywić”, utracić albo wskrzesić. Nadzieja może sprawić, że udaje się przetrwać nawet najtrudniejsze momenty w życiu, jej strata z kolei może wiązać się z uczuciami smutku albo złości.

Po szybkim przewertowaniu pierwszych paru stron książki „Nadzieja w życiu ludzi” można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z kolejnym podręcznikiem dla studentów psychologii albo praktyków, którzy chcą rozszerzyć swoją wiedzę. I właściwie można by powiedzieć, że jest to książka, która skierowana jest raczej do osób niosących pomoc innym w trudnych sytuacjach, gdzie żywienie nadziei na polepszenie jest jednym z ważniejszych elementów zmiany. Ale jest też książka dla tych wszystkich, którym potrzebne jest trochę nadziei, którzy być może na stronach tej książki odnajdą swoje bądź swoich bliskich historie.

Książka wzbogacona jest o liczne opisy przypadków, dzięki czemu w bardziej wnikliwy sposób można zapoznać się z prezentowanymi treściami. Dużym atutem tej pozycji jest przystępny język. Mimo,w zasadzie podręcznikowej formy, styl w jakim napisana jest książka pozwala na bezproblemowe jej przebrnięcie, a jej lektura już od pierwszych stron sprawia dużą przyjemność. Nie można również nie zauważyć, że dzięki mnogość wątków jest to pozycja uniwersalna- mogą z niej korzystać zarówno pracownicy placówek dla dzieci, psychoterapeuci i psycholodzy zajmujący się problemami uzależnienia w różnych grupach wiekowych, psychoonkolodzy, osoby pracujące z osobami starszymi.

Najbardziej uderzającą konkluzją po lekturze tej książki jest to, że wbrew obiegowym opiniom, nadzieja wcale nie jest matką głupich, ale właśnie mądrych, którym dzięki niej udaje się dążyć do własnych celów, pokonywać trudności albo wytrwać w trudnej sytuacji. Szczerze polecam wszystkim tym, którzy niosą pomoc ludziom w potrzebie, ale też tym, którzy mają apetyt na trochę nadziei w ich życiu.

Małgorzata Kościelska - „Nadzieja w życiu ludzi”, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2013

Katarzyna Sanna
Autor: Katarzyna SannaStrona www: http://www.pracowniawsparcia.pl/
W 2012 roku otrzymała stopień magistra psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe związane są z psychologią poznawczą, psychologią społeczną, psychologią pozytywną seksuologią oraz psychologia zdrowia. Obecnie realizuje badania naukowe związane z psychoonkologią w ramach studiów doktoranckich. Pracę naukową łączy z prowadzeniem własnego gabinetu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku