Kino i choroby psychiczne
- Szczegóły
- Utworzono: 24 grudnia 2014
- Katarzyna Maruszewska
Film jest nieodłączną częścią naszej kultury. Niejednokrotnie staje się lustrem naszych zachowań. Filmowi bohaterzy często stają się ikonami popkultury, wzorcami do naśladowania. Niektórzy stają się nam szczególnie bliscy przez to, że są podobni do nas samych.
Kino wyjątkowo trafnie może przedstawiać stany psychiczne i umysłowe Kombinacja obrazów, dialogów, efektów dźwiękowych wpływa na nasze myśli i uczucia, przywołując często nasze własne doświadczenia.
Czy podejrzewalibyście, że wasz ulubiony bohater może borykać się z trudnościami natury psychicznej? Niektórzy są zamknięci w sobie, dziwaczni, niejednoznaczni, często nieobliczalni. Takie postacie zawsze przyciągały i fascynowały widzów. O ile nie zaskoczy nas fakt, że główny bohater „Pięknego umysłu” zmagał się ze schizofrenią, o tyle diagnoza postaci Willy Wonki,w którą wcielił się Johny Deep w „Fabryce czekolady”, może powodować małe zdumienie.
Książka „Kino i choroby psychiczne” opisuje różne kategorie zaburzeń psychicznych za pośrednictwem ich filmowych przykładów. Każdy z rozdziałów przedstawia filmy, w których zobrazowano trudności psychiczne bohaterów. Ta lektura to fascynująca podróż w głąb ludzkiej psychiki. To również okazja do uzyskania wiedzy na temat różnych zaburzeń psychicznych, zachęca też do refleksji nad tym, jak cienka jest granica między normą a patologią.