Menu

Waga snu

Chcesz zadbać o wagę, zadbaj o sen. Przyjęło się, że osoby otyłe gorzej śpią, bo ciągłe łaknienie odrywa ich od poduszki. Droga między lodówką a łóżkiem nie jest jednak jednokierunkowa. Złe odżywianie utrudnia zasypianie, ale i brak snu podnosi apetyt na niezdrową żywność.

Naukowcy z Univeristy of California at Berkeley wskazali, że nieprzespana noc wpływa na nasz proces podejmowania decyzji i sprzyja wyborom fast food’ów… Badacze obserwowali zachowania i mózgi 23 młodych osób. Badani mieli za sobą jedną przespaną i jedną nieprzespaną noc. Po nieprzespanej chętniej wybierali pączki czy pizzę, niż warzywa i owoce.

Jak wskazały badania przy użyciu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, brak snu powoduje otępienie tych rejonów mózgu, które są odpowiedzialne za osądy i decyzje kompleksowe; z kolei „aktywuje” te struktury, które są odpowiedzialne za nasze podstawowe motywacje i pragnienia. I tak tendencja, by po bezsennej nocy zjeść coś wysoce kalorycznego, tłumaczona zwykle chęcią odzyskania sił czy równowagi, zyskała dodatkowe uzasadnienie.

Wniosek z badania opublikowanego w Nature Communications: jeżeli zadbasz o dobry sen, łatwiej będzie zadbać o prawidłową wagę.

Tylko jak zadbać o prawidłowy sen, gdy czas pobudki zwykle przychodzi wtedy, gdy my śpimy w najlepsze?

Oryginalną odpowiedź przynosi Current Biology, w którym w sierpniu można było przeczytać o… campingu jako sposobie na nastawienie biologicznego budzika. Co spanie pod namiotem ma wspólnego z uregulowaniem naszego rytmu zasypiania i wstawania?

Otóż, jak sprawdzili badacze z University of Colorado, wystarczy tydzień obcowania z naturą, bez smartphone’ów, tabletów itp., a co najważniejsze, bez sztucznego światła, by zasypiać o zmroku i wstawać wraz z wschodem słońca. Brzmi tyleż pięknie, co pierwotnie… W dobie pracy przed komputerem, gdy na ekranie TV przeskakują coraz to nowe obrazki, a z telefonu wydobywają się dźwięki od zapowiedzi SMS-a przez sygnał dzwonka po muzykę, trudno zasnąć przed północą…

Terapię „campingową” latem można jeszcze zastosować, ale od jesieni będzie trudniej. Naturalnie obcowanie z naturą, jakkolwiek zweryfikowane w eksperymencie, jest pewną hiperbolą. Detoks od elektroniki nie wymaga bowiem snu pod gołym niebem. Wystarczy wyłączyć wszystkie te inteligentne sprzęty, ekrany, zgasić sztuczne światło i iść spać. Jeżeli waga snu samego w sobie do nas nie przemawia, może przemówi badanie z początku tego tekstu i chęć zachowania dobrej… własnej wagi. Nie wspominając już o psychicznej równowadze.

Milena Drzewiecka
Autor: Milena Drzewiecka
Psycholog i dziennikarz. Zawodowo związana z niemiecką telewizją publiczną ZDF, a wcześniej z Telewizją Polską (od „Teleexpressu” przez „Wiadomości” po TVP Info). Naukowo wierna Uniwersytetowi SWPS, gdzie pisze doktorat dot. przywództwa i prowadzi zajęcia ze studentami. Młodzi adepci psychologii odkrywają razem z nią tajemnice psychologii społecznej i marketingu politycznego. Ukończyła dziennikarstwo na UW, psychologię społeczną w SWPS w Warszawie i Studium Polityki Zagranicznej w Akademii Dyplomatycznej PISM. Członek Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej i International Society of Political Psychology. Na portalu bez polityki, co nie znaczy, że bez pasji.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku