Menu

Kobiety, które posiadają partnera nie poszukują dalej?...

Zainspirowana najnowszymi doniesieniami badaczki Heather Rupp z University of Indiana zaczęłam się zastanawiać nad odwiecznym problemem w psychologii, jakim jest „natura vs. kultura”. Wyniki badań Heather Rupp przeważają szalę zdecydowanie w kierunku tego pierwszego czynnika i są utrzymane w języku psychologii ewolucyjnej, będącej  nurtem teoretycznym wywodzącym się  z pogranicza antropologii, psychologii społecznej i neuronauki, w której specjalizuje się badaczka.

Heather Rupp odkryła, iż kobiety, które posiadają partnera seksualnego, nie wykazują szczególnego zainteresowania wobec innych mężczyzn. Ich oceny stawiane mężczyznom ukazanym na fotografiach nie różniły się między sobą znacząco pod względem takich zmiennych, jak „męskość” i „atrakcyjność”. Z kolei kobiety- singielki, nie posiadające aktualnie partnera seksualnego spędzały więcej czasu na analizowaniu tych samych fotografii. Jednocześnie badaczka nie odnotowała podobnej prawidłowości wśród mężczyzn…

W badaniu wzięło udział 59 mężczyzn i 56 kobiet, którzy oceniali 510 fotografii twarzy osób przeciwnej płci pod względem „naturalności”, odpowiednio „męskości” lub „kobiecości”, „atrakcyjności” i „uczuć”. Poproszono ich o ocenianie w możliwie krótkim czasie, w oparciu o swoje „wewnętrzne” odczucia. Grupa eksperymentalna składała się z heteroseksualnych osób w wieku od 17 do 26 lat, o różnym pochodzeniu etnicznym. Należy dodać, że w trakcie badania wyeliminowano takie zmienne uboczne, jak używanie środków antykoncepcyjnych, które mogłyby mieć wpływ na rezultaty badania.

Jest to pierwsze badanie z pogranicza nauk społecznych w nurcie psychologii ewolucyjnej wykorzystujących zmienną „posiadanie/nie posiadanie partnera”. Wcześniejsze badania dotyczące subiektywnej oceny atrakcyjności osób płci przeciwnej opierały się m.in. na badaniu jakości związków partnerskich, wpływu hormonów, czy kontekstu społecznego.

Pomimo tego, że Heather Rupp nie uzyskała prostej odpowiedzi czy istnieje u kobiet zależność między posiadaniem partnera seksualnego a oceną atrakcyjności mężczyzn, zauważyła w badaniu czynniki, którym do tej pory badacze nie przyglądali się bliżej. Należy do nich czas reakcji na fotografie mężczyzn, różnicujący istotnie reakcje kobiet nie posiadających partnera od tych pozostających w związku. Może to świadczyć o odmiennym sposobie przetwarzania informacji w obu grupach. Różnic tych możemy upatrywać w tendencji do nawiązywania związków romantycznych przez kobiety i większej niż u mężczyzn gotowości do angażowania się w tego typu związki. Kobiety zaangażowane w związek partnerski nie poszukują zatem informacji na temat nowych partnerów i możliwości angażowania się w alternatywną relację.

Badanie Heather Rupp z pewnością należy do ciekawych odkryć z dziedziny psychologii społecznej oraz związków interpersonalnych i z tego względu można spodziewać się dalszych reakcji ze strony badaczy zajmujących się tą tematyką. Odniesienia do teoretycznych podstaw psychologii ewolucyjnej w badaniach związków między kobietami i mężczyznami są coraz częściej spotykane na styku różnych dziedzin nauki, co dobrze wróży dla uzupełnienia tejże teorii o wyjaśnienia empiryczne i odejścia od radykalnych tez lansowanych przez niektórych badaczy zorientowanych socjo-biologicznie.

Źródło : opracowanie własne.

Autor: Katarzyna Peichert

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku