Menu

Oscarowa klątwa

Wydawać by się mogło, że Oscary, czyli najsłynniejsze na świecie nagrody filmowe przyznawane co roku przez Amerykańską Akademię Filmową, kojarzyć się mogą tylko pozytywnie - dla ich zdobywców kwestia ta wydaje się być zupełnie bezsporna. O ile jeszcze w przypadku mężczyzn rzeczywiście może tak być, to już w przypadku kobiet, a dokładniej mówiąc - w przypadku aktorek, już niekoniecznie.

Badania amerykańskich naukowców pokazują bowiem, że Oscar dla najlepszej aktorki zwiększa znacznie ryzyko rozpadu jej małżeństwa.

Czy zatem takie sławy jak Nicole Kidman, Annette Bening, Michelle Williams, Jennifer Lawrence czy fenomenalna Natalie Portman, czyli aktorki, które w tym roku zostały nominowane w kategorii „Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa”, mogą zacząć się bać o swoje małżeństwa czy też związki?

Wieloletni przegląd wśród zdobywczyń Oscarów, począwszy od Joan Crawford, Betty Davis, a skończywszy na Halle Berry i Kate Winslet, pokazuje, że wszystkie one rozwiodły się wkrótce po zdobyciu Oscara. Badania naukowców z University of Toronto’s, Rotman School of Management i Carnegie Mellon University pokazują właśnie, że zdobywczynie Oscara w wyżej wymienionej kategorii są o wiele bardziej narażone na ryzyko rozpadu małżeństwa niż aktorki, które takiej nagrody nie otrzymały.

Dla kontrastu aktorzy – zdobywcy Oscara, nie są narażeni na zwiększone ryzyko rozwodu, stąd taki, a nie inny wstęp do tego artykułu.

Jaki może być powód takiej sytuacji? Otóż autorki badania, czyli Tiziana Cascaro, Colleen Stuart i Sue Moon, zgodnie twierdzą, iż badania pokazują, że w ogólnej populacji różnice w płci wiążą się z pewnymi rolami (normami), jakie od zarania dziejów przypisuje się kobietom i mężczyznom. W większości przypadków mężczyzna jest postrzegany jako silniejszy i piastujący wyższe stanowisko w społeczeństwie niż kobieta, której przypisuje się od lat rolę „tej słabszej”. Badania pokazują także, że w przypadku naruszenia tej normy - na przykład w sytuacji, gdy w małżeństwie to kobieta piastuje wyższe stanowisko od swojego męża i tym samym zarabia więcej od niego - może dojść do rozpadu takiego związku.

Stuart dodaje także, że nawet małżeństwa hollywoodzkich aktorek, które są u szczytu sławy, nie są odporne na naruszenia tych norm, które wpływają na ogół populacji.

Badanie przeprowadzone przez trzy wyżej wymienione badaczki obejmowało 751 nominacji w kategorii „Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy” oraz „Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa” w latach 1936-2010. Rezultaty pokazały, że aktorki, które otrzymały statuetkę, mają 63% więcej szans na to, że ich małżeństwa skończą się wcześniej niż małżeństwa tych aktorek, które statuetki nie otrzymały. Średni czas trwania małżeństwa aktorek, które otrzymały Oscara dla najlepszej aktorki, wyniósł 4,30 lat i był to znacznie niższy wynik od średniego czasu trwania małżeństw aktorek, które nie wygrały nagrody (wyniósł 9,51 lat).

Porównując na koniec Panie z Panami, warto zaznaczyć, że różnice pomiędzy aktorami - zwycięzcami Oscarów (średni czas trwania małżeństwa=11,97 lat), a aktorami którzy nie wygrali Oscara (średni czas trwania małżeństwa=12,66 lat), okazały się nieistotne statystycznie.

Bartek Mitka
Autor: Bartek Mitka

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku