Menu

Jak otoczenie wpływa na poprawę naszego zdrowia?

Nowe badania Uniwersytetu w Gothenburgu w Szwecji pokazują, w ​​jaki sposób przestrzeń wokół nas wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. W interdyscyplinarnym projekcie badawczym Kristina Sahlqvist, architekt wnętrz i pracownik naukowy na Uniwersytecie w Göteborgu of Design and Crafts (HDK), analizowała, czy odpowiednio zaprojektowane otoczenie szpitalne może przyczyniać się do poprawy zdrowia i szybszej rehabilitacji pacjentów. Okazało się, że szpitalna przestrzeń może pobudzać zmysły i korzystnie oddziaływać na nasze zdrowie.

Projekt przeprowadzony był w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrensk. W pracy nad projektem zaangażowano architektów, projektantów, psychologów, lekarzy i personel szpitala. Zaprojektowane szpitalne wnętrze swoim wyglądem miało przypominać bardziej otoczenie domowe niż szpitalne. Zaprojektowano nowe meble, w salach umieszczono wiele różnorodnych dodatków, np. obrazy, wazony. Zagospodarowano przestrzeń, w której pacjenci i ich rodziny mogły wspólnie przygotowywać posiłki i je konsumować. Wyniki projektu były jednoznaczne - u wszystkich pacjentów zanotowano podwyższone samopoczucie, które przyczyniało się do poprawy zdrowia.

Metody projektowania środowiska cieszą się coraz szerszym zainteresowaniem. Neuroarchitektura to dyscyplina zajmująca się badaniem związku między procesami zachodzącymi w mózgu a środowiskiem. Bada reakcję naszego systemu nerwowego na otoczenie, w którym żyjemy. Neuroarchitektura opiera się na założeniu, że sztuczne elementy dodane przez ludzi mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu i systemu nerwowego. W niektórych przypadkach wpływ może być korzystny, podczas gdy w innych sytuacjach może spowodować negatywną reakcję organizmu. Obecnie neuroarchitektura wykorzystywana jest najczęściej w otoczeniu zawodowym, przy projektowaniu środowiska pracy.

Katarzyna Maruszewska
Autor: Katarzyna Maruszewska
Redaktor
Psycholog, trener i psychoterapeuta. Na co dzień zajmuje się indywidualną i grupową pracą terapeutyczną z osobami doświadczającymi kryzysu. Ma doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia depresyjne, lękowe, a także dotkniętymi przemocą. Prowadzi warsztaty psychoedukacji oraz treningi umiejętności psychologicznych. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i podróżuje.

Komentarze  

Michaela
# Michaela 2012-02-01 16:08
Projekt Szwedzki jest wzorowany na projektach izraelskich,ara bskich i amerykańskich. Dawno temu na konferencji medycznej w Dubaju pokazano możliwości poprawy nastroju i tym i zdrowia poprzez pięknie udekorowane ściany pracowni medycznych naprzykład CT czy MRI, łóżka,które może pacjent leżący w pełni obsługiwać i siadać, nawet spionizować się,łóżka które się leciutko huśtają dla ukojenia nerwów,meble które są przyjazne w obsłudze i koją kształtami zaokrąglonymi chorych itp. Widziałam również korytarze złożone z telebimów, na których zmieniają się obrazy parkowe czy krajobrazowe z obrazami malarstwa. Dla zainteresowanyc h posiadam namiary na www.
Odpowiedz
Aga
# Aga 2015-11-22 20:10
też prosiłabym o namiary na te projekty
pozdrawiam
Odpowiedz
Darek
# Darek 2012-02-01 16:34
Prosimy o podanie strony www.
Odpowiedz
Boniass
# Boniass 2012-07-18 21:16
czy jest moze jakas ksiazka ktora opisuje to zjawisko oraz radzi co zrobic z otoczeniem abym mialo na nas jak najlepszy wplyw.
Znam kogos kto niby stara sie poprawic pod kazdym wzgledem ale mimo rad nie zwraca uwagi na to jaki ma prawdziwy syf u siebie w mieszkaniu. a skoro czyta te wszytskie ksiazki m. in. zwiazane z nlp i samorozwojem to moze przez ksiażke sie do niego trafi.
Odpowiedz
Agnieszka222
# Agnieszka222 2016-02-15 18:15
proszę o kontakt jeśli udało się znaleźć taką książkę,pozdraw iam!
Odpowiedz
Agnieszka222
# Agnieszka222 2016-02-15 18:13
Witam, właśnie piszę prace licencjacką na ten temat czy mogłabym prosić o te namiary?
Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku