Menu

Płeć kierownika nie wpływa na wysokość Twojej pensji

Można by myśleć, że różnice w płacach pomiędzy mężczyznami i kobietami coraz bardziej powinny się zmniejszać, skoro zwiększa się liczba kobiet zajmujących stanowiska kierownicze. Szwedzi po zbadaniu polityki rynku pracy stwierdzili jednak, że wcale tak nie jest. Płeć kierownika nie jest związana ani z wynagrodzeniem, ani z różnicami w tych wynagrodzeniach. Kobiety ujęte w raporcie zajmowały średnio 36% stanowisk kierowniczych na szwedzkim rynku pracy w 2008 roku.

Luka między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn, odpowiednio dla wieku, doświadczenia, wykształcenia i warunków demograficznych, wynosi średnio 8 %. Większa proporcja kobiet na stanowiskach kierowniczych mogłaby powodować zmniejszenie tej luki, jeśli kobiety mające decyzyjność ustawiłyby te wynagrodzenia inaczej lub przykładowo zachęciłyby swoje koleżanki do większej efektywności.

Wcześniejsze badania pokazują, że różnice między wynagrodzeniami są mniejsze w branżach i miejscach pracy, w których kobiety zajmują stanowiska kierownicze. Ekonomistka Lena Hensvik w swoim badaniu nie znalazła jednak żadnego wsparcia dla przekonania, że kobieta menedżer pociąga za sobą takie korzyści dla swojej płci jak odpowiednie ukształtowanie wysokości wynagrodzenia. Badanie obejmowało wszystkie z miejsc pracy należących do sektora publicznego i reprezentatywną próbę miejsc pracy z sektora prywatnego w Szwecji w latach 1996-2008.

Na początku badaczka odkryła, że kobiety otrzymują wyższe pensje, jeśli pracują z kobietami kierownikami. Jednak kiedy postanowiła przeanalizować sytuację głębiej i przyjrzała się osobom, które miały kierownika zarówno mężczyznę, jak i kobietę i temu jak ich wynagrodzenie różniło się w zależności od płci kierownika, odkryła, że nie ma żadnej znaczącej różnicy między pracą pod kierownictwem kobiety a mężczyzny. Różnice okazały się być zależne od podwładnych, a nie ich menedżerów. W związku z tym fakt, że coraz więcej kobiet zajmuje wysokie stanowiska nie ma wpływu na obniżanie luki istniejącej w poziomie wynagrodzeń w zależności od płci.

Badaczka uważa, że poprzednie badania wskazujące na różnice między miejscami pracy z kobietą menedżerem powinny być interpretowane z pewną dozą ostrożności, jako że badania te często nie biorą pod uwagę samych różnic między pracownikami.

Można by się jeszcze pokusić o zadanie pytania, czy kobiety zatrudniają więcej kobiet. Lena Hensvik nie znalazła żadnego potwierdzenia, że taka sytuacja ma miejsce. Możliwe, że kobiety zatrudniają więcej wysoko efektywnych kobiet, ale nawet to zdaje się być związane z charakterem miejsca pracy i branżą, a nie tym, czy menedżer jest kobietą bądź mężczyzną. Wniosek dla kobiet mógłby być taki, że należy bardziej skupić się na swojej efektywności niż liczyć, że większy udział kobiet w kierownictwie poprawi sytuację finansową.

Agnieszka Potrzuska
Autor: Agnieszka Potrzuska
Ukończyłam psychologię o specjalizacji psychologia organizacji i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje mnie przede wszystkim tematyka obejmująca obszary psychologii pracy, zarządzania i ekonomii, jak również zagadnienia bliskie ergonomii. Swoją wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi pogłębiam na podyplomowych studiach Menedżerów Personalnych na Politechnice Gdańskiej. Poza tym, interesuje mnie praca z grupą i doskonalenie umiejętności interpersonalnych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Tagi


Powered by Easytagcloud v2.1

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Znajdź nas na Facebooku